Litomyšl oslavila republiku zrcátky na počest Václava Havla i Trikolorou

  18:54
Jedním z mnoha litomyšlských programů na počest stoletého výročí republiky byla sobotní vernisáž performance Více Srdce pro Václava Havla v zámeckém sklepení. Známou plastiku Srdce pro Václava Havla z vosku svíček zapálených v prosinci roku 2011 po smrti prezidenta na náměstích a dalších místech doplnila zrcátka, která voskové srdce odrážejí.

Litomyšl oslavila 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky také originálně rozšířenou instalací dosavadního voskového Srdce pro Václava Havla v zámeckém sklepení. Na snímku tvůrci (zleva) Roman Švejda, Josef Pleskot a Lukáš Gavlovský. | foto: Jaroslav Hubený

„Zatímco ten bláznivý nápad se srdcem a voskem byl můj, tentokrát přišel můj kolega Roman Švejda s tím, abychom dali tomuto místu nový akcent. Původně myslel na klasická zrcadla, která by objekt obstoupila a odrážela ho jako v zrcadlové síni. Poté jsme dospěli k osobním zrcátkům, což je paralela k předchozímu doteku jednotlivých lidí voskem a jako doklad toho, že ohlas toho velkého srdce a Havlova odkazu mezi lidmi žije,“ řekl spolutvůrce díla sochař Lukáš Gavlovský. 

„Říkal jsem si, že to nechce nic jiného, než více srdce pro Václava Havla ve všech významech té věty. Viděl jsem srdce, jak se odráží ve stu zrcadlech a tvoří nekonečné řady srdcí a v těch zrcadlech vidí každý i sám sebe,“ charakterizoval svoji původní vizi Roman Švejda 

Autoři oslovili i architekta Josefa Pleskota, konečné provedení bylo konzultováno s ním. 

Tvůrci vyzvali veřejnost v minulých týdnech ke sběru zrcátek, nakonec jich napočítali téměř 1 800. Přicházela i zrcátka ze Slovenska, Německa či Švýcarska. Spolu se svými pomocníky hledali spáry v klenbě a zdivu, do nichž zatloukali hřebíčky, na ty pak lepili zrcátka různých tvarů, barev a velikostí, na některých nechyběly vzkazy. Během pěti dnů se jich podařilo instalovat kolem víc než tisícovku. 

„Pokud budou lidé posílat na adresu Smetanovy Litomyšle další zrcátka, budeme se snažit všechny umístit. Ideou je zobrazit objekt v jednotlivých zrcátkách, ale i to, že se každý člověk stane součástí této stěny a vytvoří spojitost mezi tím opravdovým srdcem uvnitř nás a tím velkým. Václav Havel měl srdíčko u svého podpisu a je úžasné ho oživit. Stoleté jubileum republiky je spojeno hlavně s Masarykem, ale já s tímto výročím rád spojuji i Václava Havla, druhou velkou personu tohoto národa,“ dodal Lukáš Gavlovský.

Je potřeba jít proti malověrnosti

Sobotní vernisáž pořádaná společností Smetanova Litomyšl byla velmi hojně navštívena. Mezi hosty byl i někdejší spolupracovník Václava Havla v Občanském fóru a pozdější spolumajitel zámku v Nových Hradech na Orlickoústecku Petr Kučera.

„Nápad je to dobrý a myslím, že přesně odráží potřebu jít proti malověrnosti, která nemá velké oprávnění. Žijeme si jako v bavlnce. A stesky, které se ozývají, jsou možná i kvůli tomu, že jsme ztratili vizi, kterou Václav Havel představoval. Pro mě, a nejen pro mě, je to milé připomenutí právě toho, že v jeho vize věříme, že máme velkou budoucnost, pokud budeme tvůrčí a půjdeme za svou ideou. Tato instalace k tomu nabádá. Zrcadlí jak to, co bylo, tak zrcadlí nás, jací budeme,“ řekl Petr Kučera. 

Vedle rozšířené instalace Srdce pro Václava Havla stojí za návštěvu Litomyšle od soboty i další dva umělecké objekty, současně bylo upraveno jejich okolí. V ulici 9. května byla slavnostně odhalena socha Slavěny od sochaře Arnolda Bartůňka a na autobusovém nádraží sloup s názvem Trikolora od Václava Ciglera a Michala Motyčky, který bude nepřehlédnutelný vždy až po setmění. Trikolora v českých barvách, červené, bílé a modré, svítí na horní třetině vysokého sloupu.