Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

  13:04
Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v mobilu. Alespoň pro jistotu. Pak ho nepřekvapí nefunkční lampy veřejného osvětlení kolem železničního nádraží, jako se to stalo v úterý.

„Vypadá to tu jako po apokalypse. Nepřijdu si moc bezpečně, když vidím před sebou jen siluetu člověka. Navíc teď každý svítí dálkovými,“ řekla žena, která se představila jako Lenka a před temným vlakovým nádražím čekala na odvoz.

Výpadek už poněkolikáté postihl nejen ulice v blízkosti nádraží, bez světel byla i ulice Školní, Bezručova a Lanškrounská, které slouží jako hlavní průtah mezinárodní silnice E461 skrz Svitavy.

Za tmou, co by se dala krájet, může kompletní přestavba přednádraží.

„Závada není na veřejném osvětlení. U nádraží máme problém s napojením nového osvětlení u přestupního terminálu, které v současnosti instaluje zhotovitel stavby. Veřejné osvětlení se rozběhne, začne svítit a následně dojde k nějakému výpadku. Zatím nevíme, z jakého důvodu. Může tam být nějaký zkrat, ale to si oni prověřují,“ říká k výpadkům Bronislav Olšán, jednatel společnosti Sportes Svitavy, která ve městě osvětlení spravuje.

„Občany bychom v těchto dnech poprosili o shovívavost. Nemáme stálou pohotovost, kde by jeden pracovník v průběhu noci objížděl celé Svitavy a zjišťoval, zda veřejné osvětlení svítí. Není to v našich silách a nikdy ani nebude,“ dodává jednatel.

Fotogalerie

Není to však jediný „blackout“, který město v posledních týdnech postihl. Provozovatel veřejného osvětlení řešil několik stížností na celé bloky potemnělých ulic v blízkosti stadionu, kde docházelo k nahodilým výpadkům o víkendech. Závada by však měla být už odstraněna.

Lidé teď často volají i na městkou policii. Kvůli větší bezpečnosti v ulicích strážníci doporučují vybavit se reflexními prvky a dbát hlavně na povinnou výbavu jízdních kol.

„Zákonem je dáno, jak se má cyklista či chodec chovat a také jaké má mít vybavení v případech snížené viditelnosti nebo v místech, kde není nebo nefunguje veřejné osvětlení. Doporučuji co nejvíce reflexních prvků na oblečení nebo přidaných na oblečení, stejně jako řádné osvětlení jízdních kol, ale i například samotných osob při pohybu na ulici, vždy to bude jen pro dobro věci,“ radí velitel strážníků Rostislav Bednář.

Autor: