Uprchlíci z Ukrajiny zaplnili pardubickou Reálku, centrum je otevřené nonstop

  16:18
Hned od chvíle, kdy se ve středu před 15. hodinou otevřelo v bývalé Reálce na Komenského náměstí v Pardubicích Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, zde bylo plno. Ženy, malé děti, ale i muži prchající z Ukrajiny sem přišli, aby získali ubytování a požádali o vízum i sociální dávky.

Ukrajinci v novém asistenčním centru v pardubické Reálce vyplňují nejdříve formulář pro Správu uprchlických zařízení | foto: Pardubický kraj

Doba, kdy čeští dobrovolníci odjížděli k hranicím s Ukrajinou, ve svých autech odváželi uprchlíky, ubytovali je a pak zde pro ně hledali pomoc, končí. Původně živelná pomoc nyní dostává řád.

V Pardubickém kraji se stala klíčovým místem pro Ukrajince krajská budova Reálky v centru Pardubic, kde uprchlíci najdou všechny potřebné instituce na jednom místě. Navíc se odtud řídí i humanitární pomoc. 

V novém centru to vypadá trochu jako při přihlašování účastníků nějaké velké akce, lidé tu chodí od jednoho stolku k druhému a vyřizují formality.

Nejdříve je tu čekárna se stolkem Správy uprchlických zařízení, vedle kterého leží hrací koberec pro ty nejmenší. Zde se lidé mohou rozhodnout, že zamíří do tábora pro uprchlíky. 

Když vyplní formuláře, čekají ve frontě před prosklenými dveřmi, až budou moci do dalšího sálu. U stolku hasičů si domluví ubytování, pak je čeká u policie bezpečnostní prověrka a registrace, poté si u dalšího stolku mohou požádat o dlouhodobé vízum. 

„To je předpoklad pro to, aby tady mohli nějakým způsobem žít, mohli požádat o dávky, pracovat a vyřizovat další formality,“ řekl krajský šéf policie Jan Ptáček.

Podobná centra vznikají ve všech krajích, vláda se na tom dohodla s hejtmany. „Měla by řešit nejdůležitější témata: ubytování, logistiku, humanitární pomoc a dopravu,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

„Jedná se de facto o základní kontaktní a informační místa pro uprchlíky z Ukrajiny v jednotlivých krajích. Na tomto místě budou vyřešeny veškeré nezbytné formality, tak aby občan Ukrajiny mohl čerpat zdravotní pojištění, a mohl tak být na území České republiky ošetřen,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Hasiči mají připravené vyhřívané stany

Nikdo netuší, jak velké centrum je potřeba a zda to, které v Pardubicích vzniklo během dvou dnů, bude stačit. 

„Kdyby bylo nutno, jsme do hodiny schopni zde postavit nafukovací stany s vytápěním, aby tu nikdo nemusel čekat v mrazu. Stany jsou připravené na centrále,“ řekl krajský šéf hasičů Aleš Černohorský. 

V asistenčním centru mohou Ukrajinci poté, co vyřídí formality s policií, požádat o sociální dávky. To zde ale nebude jediným úkolem Úřadu práce. 

„Byli bychom rádi, kdybychom pro ty, kteří sem přišli, našli zaměstnání. Bude se jednat většinou o ženy, a právě pro ně tolik míst nemáme. Oslovil jsem kvůli tomu v pondělí 1 800 zaměstnavatelů v Pardubickém kraji,“ řekl krajský šéf Úřadu práce Petr Klimpl. Podle něj jsou v nejhorší situaci ti, kteří zde nemají žádné zázemí a přijeli nablind.

Policie odhaduje, že celé kolečko v novém centru zvládne uprchlík z Ukrajiny v ideálním případě za dvacet až třicet minut. Pro Ukrajince zde bude otevřeno 24 hodin sedm dní v týdnu. Dvanáct hodin bude ale příchozím k dispozici jen cizinecká policie.