Ukrajinci jako poděkování uklidili parky, na koncertě se vybralo 300 tisíc

  16:57
Uprchlíci z Ukrajiny o uplynulém víkendu uklízeli pardubické parky. Akce byla poděkováním za solidaritu spojenou s válečným konfliktem v jejich zemi. Město pro úklid vytipovalo dvě lokality –⁠ Lesopark na Dukle a Tyršovy sady, Ukrajinci se sem vydali ve spolupráci se Službami města Pardubice.

„Ukrajinci nás sami oslovili, zda by nám nemohli uklidit či jinak zvelebit naše město. Na Dukle nám pomohli čistit obrubníky u mlatových cest a sbírat větve, v Tyršových sadech jsme zase hrabali listí, starou trávu a uklízeli nepořádek,“ uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.

Uprchlíci pomoc nabídli jako poděkování za poskytnutí azylu před ruskou agresí na Ukrajině.

„Je potěšující, že většina uprchlíků vzala svoje nové útočiště nejen tak, že něco od někoho dostávají, ale jsou ochotni tu pomoc vracet. Je dobře, že se takto děkuje,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Úklid parků navíc nebyl to jediné, co Ukrajinci pro město nachystali. V neděli se v Atriu Paláce Pardubice uskutečnil koncert s názvem Duše Ukrajiny, na kterém vystoupila mimo jiné i známá ukrajinská zpěvačka Ruslana.

Vstupné na koncert bylo dobrovolné a veškerý výtěžek byl věnován na pomoc zraněným v Buči a také ukrajinské armádě.

Celkem se vybralo 300 tisíc korun, 250 tisíc od lidí přímo na koncertě a zbytek dodal ze svého primátor Charvát. 

Autor: