Tah z Brna na Svitavy bude neprůjezdný, objížďka je dlouhá až 130 kilometrů

  15:30
Velká objížďka čeká o prodlouženém velikonočním víkendu řidiče na důležitém silničním tahu I/43 z Brna na Svitavy. S velkým zpožděním musejí po dobu čtyř dnů počítat hlavně řidiči nákladních aut nad 7,5 tuny, které čeká 130 kilometrů dlouhá objízdná trasa přes Vysočinu. Osobní auta budou v každém směru jezdit jinak.

Na připravovanou uzavírku upozorňují od poloviny tohoto týdne zatím otočené návěstní tabule ve Svitavách.

Za poměrně rozsáhlým dopravním omezením stojí kompletní oprava jednoho propustku v obci Rozhraní na hranicích Pardubického a Jihomoravského kraje.

„Bude tam úplná uzavírka od čtvrtka 1. do neděle 4. dubna. Osobní automobily budou jezdit po jednosměrných objízdných trasách silnic druhých tříd. Pro řidiče nákladních aut je stanovena objízdná trasa po silnicích Jihomoravského kraje a kraje Vysočina,“ řekl k připravované uzavírce vedoucí odboru dopravy krajského úřadu v Pardubicích Ladislav Umbraun.

Mezinárodní tah E461 bude sice neprůjezdný na velmi malém kousku, řidiče však čekají objízdné trasy po klikatých a úzkých silnicích, na kterých stráví desítky minut navíc. 

Objízdné trasy mimo uzavřenou silnici I/43.

S hodinami navíc musejí počítat hlavně řidiči kamionů, pro které 130 kilometrů dlouhá objížďka začíná ve Svitavách, respektive v Sebranicích na Blanensku.

„Pro nákladní automobily nad 7,5 tuny je stanovena obousměrná objízdná trasa po silnicích I/34, I/37 a I/19 přes Poličku, Hlinsko, Ždírec nad Doubravou, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem a Kunštát,“ dodal Ladislav Umbraun. 

Osobní auta si zajedou 10 nebo 16 kilometrů

Nejsnazší to budou mít řidiči osobních aut jedoucích od Brna, které čeká zajížďka v délce 10 kilometrů. Objízdná trasa povede z Letovic přes Slatinu, dále na Křenov, Pohledy a Sklené. V opačném směru ze Svitav na Brno čeká šoféry šestnáctikilometrová trasa přes Brněnec, Bělou nad Svitavou, Svojanov, Bohuňov, Křetín a Letovice.

Ačkoli uzavírka je naplánovaná na čtyři dny, s komplikacemi na hranicích dvou krajů musejí řidiči počítat i v následujících měsících. Ředitelství silnic a dálnic zde na etapy od loňského roku pokládá od Březové nad Svitavou nový asfaltový koberec. Doprava bude pro veškerou dopravu od 5. dubna řízena kyvadlově.

Uzavírka v obci Rozhraní (červeně) se od 1. do 4. dubna dotkne na silnici I/43 veškeré silniční dopravy. Objízdná trasa ze Svitav na Brno pro automobily nad 7,5 tuny vede obousměrně přes Poličku, Hlinsko, Žďár nad Sázavou, Bystřici nad Pernštejnem a Sebranice (zeleně). Osobní automobily z Brna na Svitavy pojedou přes Křenov (modře), z opačného směru je trasa svedena přes Svojanov (azurová):