Utíkej, skryj se, bojuj. Univerzita má za sebou první cvičení od masakru

  17:36
Pardubická univerzita ve spolupráci s Policií České republiky ve čtvrtek jako první od prosincové střelby na Filozofické fakultě v Praze provedla nácvik toho, jak se v podobné situaci zachovat. Účastnili se ho vybraní studenti, zaměstnanci a složky Integrovaného záchranného systému (IZS) Pardubického kraje.

„Cvičení na téma útoku aktivního střelce děláme průběžně každý rok, ale v takto velkém měřítku ho připravujeme poprvé od roku 2020, kdy proběhlo v pardubické nemocnici,“ řekl ředitel policie Pardubického kraje Jan Ptáček.

Doplnil, že čtvrtek byla výjimečná také počtem účastníků, kterých bylo více než 700. Podle mluvčí krajských záchranářů Aleny Kisiala na místo dorazilo také devět výjezdových posádek a krizoví interventi.

Zásahu předcházelo proškolení účastníků v metodě „Utíkej, skryj se, bojuj“. „Mezi figuranty jsou například studenti fakulty zdravotnických studií, kteří mají běžně v rámci výuky praktickou ukázku hromadného neštěstí. Mimo to se účastní studenti chemicko-technologické a ekonomicko-správní fakulty a vybraní zaměstnanci školy,“ uvedla mluvčí univerzity Martina Macková.

Zároveň dodala, že prioritou univerzity byla důsledná informovanost všech studentů, kteří se pomocí studentského systému, informačního e-mailu i sociálních sítí o cvičení dozvěděli. Informovaní byli i všichni vyučující.

Podle hejtmana kraje Martina Netolického (3PK/SOCDEM) jsou taková cvičení předcházením horším následkům, které mohou nastat v případě, že se aktivní střelec objeví. „Obdobnému útoku se prakticky nedá zabránit, ale je potřeba se na to připravit,“ dodal Netolický.

Přesný scénář akce nebyl dopředu pevně stanovený, vše se odvíjelo podle toho, jak figuranti uvnitř budovy zareagují. „V tu dobu jsme poslouchali výklad učitele. Slyšeli jsme křik a střelbu. Vyučující zamkl dveře a řekl nám, jak dál postupovat. Slyšeli jsme také policisty, vyučující zavolal na linku 158 a ověřil, zda se opravdu jedná o policisty, kteří nás poté vyvedli na shromaždiště,“ popsal novinářům situaci student čtvrtého ročníku chemicko-technologické fakulty Lukáš Damek.

Během cvičení si vybavil i tragické události z filozofické fakulty. „Bylo to trošku nepříjemné, zejména ta střelba, ale bylo to jiné v tom, že jsme dopředu věděli, že jde o cvičení,“ dodal.

VIDEO: Policejní hrdinové. Na takový masakr nepřipraví ani deset výcviků

Bezpečností na školách se aktivně zabývají i zřizovatelé ostatních škol v Pardubickém kraji. „Většina školských zařízení s téměř 50procentní účastí pedagogických pracovníků byla proškolena základními informacemi nejen o možných rizicích a jejich scénářích, ale především v odpovídajících reakcích a postupech,“ sdělil radní Pardubického kraje pro oblast školství Josef Kozel (3PK).

Stejně jsou na tom podle náměstka primátora Jakuba Rychteckého (ČSSD) pardubické základní a mateřské školy. „V příštím školním roce bude realizované rozsáhlé školení pro pedagogy základních škol. Bezpečností rada města zároveň navrhuje cílené cvičení ve spolupráci s bezpečnostními složkami a IZS,“ sdělil Rychtecký.

Pardubičtí radní mimo to plánují také hlubší zmapování slabých míst v bezpečnosti, na základě kterého budou moci k řešení přistupovat individuálně. Jednou z vizí je napojení všech škol a školek na pult centralizované ochrany.

Autor: