iDNES.cz

V Ústí nad Orlicí bodují místní uskupení, velké strany mají problémy

  10:18
Situace před volbami nahrává v Ústí nad Orlicí místním hutím. Favoritem voleb je znovu sdružení Oušťáci. Klasické politické strany se buď podzimnímu hlasování vyhnou, nebo mají ve městě velké problémy.

Petr Hájek se chce o funkci starosty opět ucházet. | foto: Lukáš Prokeš, MěÚ Ústí nad Orlicí

Téměř osm let je starostou Ústí nad Orlicí Petr Hájek, který vzešel z „uměleckých“ sfér města a kandidoval v posledních komunálních volbách jako lídr za sdružení Oušťáci.

Ani letos tomu nebude jinak a starosta je připraven pokračovat v této funkci, pokud mu obyvatelé města vhodí dostatek hlasů. „Už před minulými volbami jsem říkal, že voliči mi dávají vysvědčení a všechno mi sečtou a spočítají,“ říká Hájek.

Tvrdí, že se Oušťákům podařilo naplnit téměř celý volební program, s kterým sdružení do komunálních voleb šlo. „Zejména v oblasti investic. Dařilo se nám realizovat významné akce, které byly dlouho odkládány,“ říká Hájek a připomíná postupnou revitalizaci území bývalé Perly.

Vedle starosty Petra Hájka působí v současném volebním období na ústecké radnici tři místostarostové. Čtyřčlenné vedení města odráží složení koalice. Do funkce uvolněného místostarosty byl zvolen Jiří Preclík za ČSSD, ale už za ni letos nebude kandidovat.

Posty neuvolněných místostarostů zastávají Matouš Pořický z ODS a Michal Kokula z KDU-ČSL. Ti také zřejmě budou lídry těchto klasických tradičních stran na kandidátkách, které je třeba odevzdat na radnici do 16 hodin dne 31. července.

Vliv ve volbách se bude snažit získat sdružení nezávislých kandidátů, které se pod názvem Ústí 2014 semklo pro minulé komunální volby kolem exstarosty města z let 1998 až 2006 Jiřího Čepelky a získalo v nich pět mandátů, tedy nejvíce po vítězných Oušťácích. Ovšem skončilo v opozici.

Klasické politické strany však podle všeho mají v Ústí nad Orlicí značné problémy se svou členskou základnou. O tom svědčí malý úspěch těchto stran v minulých komunálních volbách, neúčast ANO v minulých, ale zřejmě i letošních komunálních volbách, ale třeba i současná situace v místní ČSSD.

Uvolněným „prvním“ místostarostou se před čtyřmi lety stal nezávislý kandidát a lídr kandidátky ČSSD Jiří Preclík, který sice zvažoval po úspěchu před čtyřmi lety dál spolupracovat se sociální demokracií, ale nakonec tak neučinil. A může za to nejspíš „ukřivděnost“ šéfů orlickoústecké ČSSD. Ti míní, že měli jako členové ČSSD na post na radnici větší nárok než nezávislý kandidát.

Polovina členů nyní nechce stát za předsedou orlickoústecké organizace ČSSD Jaroslavem Řeháčkem, který v minulých komunálních volbách získal pro sociální demokracii jeden ze čtyř mandátů.

Rozpory uvnitř ČSSD vyústily v založení nové strany

Mezi ním a nezávislým lídrem za ČSSD Jiřím Preclíkem i dalšími členy se však po volbách stupňovaly neshody tak, že Jiří Preclík a někteří další členové ČSSD už před třemi lety orlickoústeckou organizaci sociální demokracie opustili.

V zastupitelstvu tak zůstal jediný člen ČSSD Jaroslav Řeháček. Nedávno tito „přeběhlíci“ vytvořili spolu s bývalými členy TOP 09 a nestraníky sdružení nezávislých kandidátů Ústí žije (UŽ).

Toto sdružení připravuje kandidátku a jeho lídrem je právě Jiří Preclík. On sám zdůrazňuje, že se nerozkmotřil se sociální demokracií. „Důvodem byly hlavně názorové neshody s předsedou místní organizace Jaroslavem Řeháčkem,“ říká místostarosta a lídr UŽ.

Starosta Petr Hájek komentuje nynější krizi klasických stran takto: „Kvalitní lidé dnes politiku dělat nechtějí. U tradičních stran dochází k různým migracím členů a vznikají další nová sdružení, strany a hnutí, ovšem ze starých tváří. Je to vidět i v našem městě. Nové sdružení Ústí žije se skládá z bývalých členů ČSSD, TOP 09 a lidí, kteří dříve kandidovali za Věci veřejné nebo ODS,“ říká Petr Hájek.

Do komunálních voleb v Ústí nad Orlicí půjde vedle uvedených stran a hnutí například KSČM a zřejmě také i Strana soukromníků, ta ale v minulých volbách nezískala v zastupitelstvu žádný mandát.

Autor:
zpět na článek