Velký rozruch loni na podzim vyvolala zpráva o rušení poboček úřadu práce. Starostové v Pardubickém kraji záměr ministerstva sociálních věcí oddálili jen o pár měsíců. Loni došlo k uzavření menších pracovišť v Chocni, Nasavrkách či v Jablonném nad Orlicí.
Další plánované rušení poboček v Litomyšli, Holicích a Lanškrouně starostové nezvrátili. Čeká se na větší digitalizaci sociálních dávek, která umožní elektronické podání žádostí o sociální dávky z domova bez ohledu na úřední hodiny.
Od letošního roku se do evidence zájemců o zaměstnání mohou nezaměstnaní registrovat online, po internetu lze žádat také o podporu v nezaměstnanosti. A další agendy jsou od léta v plánu.
Mezitím začaly jako podatelny pro podání digitalizovaných dávek v oblasti státní sociální podpory fungovat vybrané pobočky České pošty. Od 20. ledna lze podat žádost o rodičovský příspěvek, přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení na poště ve Skutči, kde s plánovaným zrušením pobočky úřadu práce vyjádřilo pod peticí nesouhlas více než 250 lidí.
Města v Pardubickém kraji se pokusí udržet pobočky úřadu práce![]() |
„Domnívám se, že jde o další krok k vytváření dalších a delších front. Už teď si myslím, že toho mají úřednice na poště hodně, stačí, když někdo začne ověřovat podpisy, a na frontu je zaděláno,“ říká starosta Skutče Jaroslav Hetfleiš, podle něhož se dostupnost klíčových služeb zhorší zejména pro seniory a další zranitelné skupiny, které nemusí mít snadný přístup k online službám.
S rozhodnutím o uzavření pobočky k 31. srpnu podle starosty zřejmě už nic udělat nepůjde.
To v Jevíčku skončil úřad práce už na konci ledna, agendu převzala spádová pobočka v Moravské Třebové.
„Občas někdo pobočku na staré adrese hledá, tak mu říkáme, že musí do Moravské Třebové nebo na poštu. Vyloženě negativní reakce neevidujeme. Budovu jsme pronajali subjektu, který ji přeměňuje na zdravotnické zařízení, což bude mít pozitivní vliv na nabídku zdravotnických služeb v Jevíčku. Budou tam ordinace psychologie, psychiatrie a výhledově i neurologie,“ řekl starosta Jevíčka Dušan Pávek.
Úřad práce zruší více než pětinu svých poboček, propouštět ale nebude![]() |
Další tři pracoviště úřadu práce zaniknou na konci letošního roku. „Týká se to poboček v Holicích, Litomyšli a Lanškrouně. Konkrétní datum v dotčených lokalitách oznamujeme v předstihu jak vedení obce, tak klientům na našich pracovištích. Celý proces racionalizace poboček v tuzemsku plánujeme ukončit v příštím roce,“ uvedla tisková mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Pavlíková.
Nejhůř rušení poboček dopadne na obyvatele řídce osídleného Lanškrounska a spádových horských obcí. Například lidem z Čenkovic odkázaným na autobus by kvůli zrušené pobočce v Lanškrouně jedna cesta do České Třebové nebo Ústí nad Orlicí trvala více než dvě hodiny.
„Digitalizací se argumentuje tak, že je řešením, a nikdo z nás netuší, zda nebude výsledek stejný jako při digitalizaci stavebního řízení,“ sdělil před nedávnem starosta Lanškrouna Radim Vetchý.
Ministerstvo práce a sociálních věcí argumentuje, že racionalizace poboček úřadu práce má za cíl především zajistit bezpečnost zaměstnancům poboček a zároveň zachovat dobrou dostupnost služeb.
„Výběr konkrétních pracovišť byl proveden na základě zpracované odborné analýzy. Mezi nejdůležitější kritéria výběru patřila mobilita obyvatel, kdy je zřejmé, že již dnes řada obyvatel pravidelně dojíždí do práce, škol, za nákupy či k lékaři do větších obcí a měst, kde jsou umístěna jiná pracoviště, která nabízejí na jednom místě komplexní služby úřadu,“ dodala Pavlíková.