Parkem roku zvolila odborná porota zvelebené Tyršovy sady v Pardubicích

  16:00
Podzámecký park Tyršovy sady v Pardubicích se stal vítězem soutěže Park roku 2019, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně. Odborná porota takto od roku 2003 oceňuje úspěšné revitalizace zelených ploch ve městech celé České republiky.

Pohled směrem ke vstupu do Tyršových sadů. (7. listopadu 2019) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Pro Pardubice je to skvělá zpráva. Tyršovy sady získaly další významné ocenění. Po Stavbě roku v roce 2017 je to cena Park roku 2019. Dvě nejvyšší ocenění od odborníků v této zemi. Gratuluji tvůrcům,“ řekla při vyhlašování výsledků náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Fotogalerie

O cenu se ucházelo celkem čtrnáct parků, nejvíce v historii soutěžní přehlídky. Druhé skončily Čelakovského sady v okolí Národního muzea v Praze a Velísková zahrada ve Zlíně. Třetí místo pak získala obnova centrální části Královské obory Stromovka v Praze.

Tyršovy sady nechal pardubický magistrát upravit za zhruba 105 milionů korun, část projektu zaplatil z evropské dotace.

Autoři revitalizace Tomáš Jiránek a Marek Lehmann spojili centrum města s parkem dvěma zásadními zásahy. Výraznou promenádou propojující centrum města s nábřežím Labe a městskou čtvrtí za řekou - Polabinami a na jihovýchodě novým schodištěm s širokými stupni.

Autoři: ,