Po letech konečně vypukne přestavba pardubického areálu Tesly

  9:58
Společnost Linkcity konečně získala stavební povolení na přestavbu bývalého areálu Tesly v Pardubicích. Postaví tam bytové a rodinné domy a komerční budovy. Práce začnou už v dubnu. Proces trval mnohem déle, než se původně čekalo.

Čtvrť bude mimo jiné mít 250 bytů, supermarket a deset řadových domů. | foto: Linkcity

V červnu už to budou tři roky, co pardubičtí zastupitelé jednohlasně rozhodli, že bývalou fabriku Tesla bude přestavovat firma Linkcity Czech Republic.

„Společnost nyní musí do 18 měsíců od podpisu nájemní smlouvy předat městu zaregistrovanou územní studii, hrubopisy územních rozhodnutí a oznámení o záměru o vlivu stavby na její okolí,“ uvedla tehdy tisková mluvčí města Iveta Koubková.

Celý proces však z mnoha důvodů nebyl jednoduchý a protáhl se. Nicméně nyní se zdá, že stavba vypukne v řádu týdnů a z centra města začne mizet další brownfield. 

„Město řeší budoucnost areálu Tesla Kyjevská již několik let, jsem proto velmi rád, že se nám spolu s firmou Linkcity Czech Republic podařilo dotáhnout projekt do této fáze, kdy jsme se tu sešli u podpisu finálních smluv. Věřím, že se developerovi podaří v areálu bývalé Tesly vytvořit místo, které bude pro lidi atraktivní a lákavé nejen z hlediska bydlení, ale i volnočasových aktivit,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO.

S magistrátem zástupci developerské firmy podepsali smlouvu o převodu chátrajícího areálu kdysi slavného podniku, který je opuštěný už od 90. let. Developer ho měl zatím tři roky od města jen pronajatý. Nejdřív totiž musel zaregistrovat studii a dokončit územní rozhodnutí, než město majetek na něj definitivně převedlo. 

„Začneme v dubnu a práce budou pokračovat další roky. První fáze vyroste do konce roku 2022, bude to kolem 127 bytů a k tomu potřebná infrastruktura. A pak se bude pokračovat, vznikne náměstí i obchodní prostory a Univerzita Pardubice bude rekonstruovat svoji část,“ řekla zástupkyně generálního ředitele Linkcity Czech Republic Kristýna Zavrtálková.

Bytový komplex Nová Tesla vznikne v areálu, který byl dokončen v roce 1922. V rezidenční čtvrti bude 250 bytů a deset řadových domů, parkovací stání, parkovací dům pro 150 aut, náměstí s mobiliářem, komerční prostory. Developer postaví také sjezd z Kyjevské ulice. Staré objekty zbourá kromě budovy Telegrafie, kterou chce od developera koupit za 150 tisíc korun Univerzita Pardubice, která plánuje velký objekt u železničního koridoru rekonstruovat pro Fakultu zdravotnických studií. 

„Na revitalizaci brownfieldu pardubické Tesly jsme v posledních letech intenzivně pracovali. Podpis smlouvy nás posouvá od příprav a plánování k realizaci, a tak budou moci obyvatelé Pardubic již brzy zaznamenat první stavební změny v areálu. V následujících dnech začne jeho vyklízení a příprava pro výstavbu nových objektů, kterou zahájíme v červnu. Lokalitu čeká komplexní revitalizace, aby mohla znovu ožít a opět se stát funkční částí města,“ uvedl Clément de Lageneste, generální ředitel společnosti.

Linkcity Czech Republic patří do stavební a developerské skupiny VCES, která působí v Česku a na Slovensku. VCES je součástí nadnárodní skupiny Bouygues Construction.

Areál za 36 milionů

Areál velikosti 2,5 hektaru město vlastní od roku 2012, kdy ho získalo zdarma od kraje. Developer zaplatil za území přes 36 milionů korun, 40 procent z kupní ceny dostane hejtmanství. Částku použije na dopravní napojení blízké nemocnice, náklady ale budou vyšší. 

„Sjezd bude na nadjezdu, kdy směrem ke staré hlavní vrátnici Tesly asi ve dvou třetinách bude odbočka k Tesle a na druhou stranu bude sjezd dolů, v místě dnešní autobusové zastávky. Komunikaci připravíme až do stavebního povolení. Počítáme s kofinancováním města,“ řekl ČTK náměstek hejtmana Roman Línek z Koalice pro Pardubický kraj.

Zhruba před 20 lety areál Tesly koupila společnost Foxconn, která tam chtěla stavět továrnu. Nakonec ji postavila v Černé za Bory a za korunu prodala areál kraji. Hejtmanství investovalo do sanace, pak nemělo pro areál využití a po letech se domluvilo s městem na převodu.

„K podpisu smlouvy s developerem vedla téměř devítiletá cesta. Myslím, že je to kvalitní projekt, považuji to za jakýsi pilot, kterým se můžeme inspirovat. Zaujaly mě zelené střechy, velké množství zeleně, citlivé napojení na stávající zástavbu rodinných domů,“ dodal náměstek primátora Jan Nadrchal.