Svitavy vylepší základní školy, mají na ně 150 milionů

  14:56
Až bude současné vedení svitavské radnice skládat na konci volebního období účty občanům, minimálně v jednom ohledu si bude věřit. Jsou jím investice do základních škol. Za poslední dva roky se městu podařilo získat více než 150 milionů korun.

ilustrační snímek | foto: Obchodní akademie Svitavy

V těchto dnech už je jisté, že svitavská radnice uspěla na ministerstvech s žádostmi o dotace na dva projekty v hodnotě 55 milionů korun.

Největší projekt za pět desítek milionů korun je naplánován na začátek letních prázdnin v Základní škole Riegrova. Budova bývalého sirotčince, která mohla být postavena jen díky daru svitavského mecenáše Valentina Ottendorfera, projde výraznou proměnou. Na první pohled ovšem nebude vidět.

Veškeré stavební práce se totiž budou odehrávat v zadním traktu a na střeše. Po dokončení prací budou moci žáci velké přestávky trávit na prostorných venkovních terasách. 

„Škola se stane bezbariérovou. Vznikne úplně nový zastřešený vchod s terasami, novým výtahem a šatnami. Investice se dotkne i střechy. Dojde k jejímu kompletnímu sundání, odstranění všech krovů. Protože učeben pro odbornou výuku je na základní škole Riegrova minimum, využijeme rekonstrukci k vybudování nových podkrovních prostor, kde počítáme s jazykovou učebnou, učebnou informatiky, přírodopisu, zeměpisu, fyziky i chemie,“ řekl starosta Svitav David Šimek, podle něhož se škola tímto posune výrazně dopředu.

Od července se pracovalo na přestavbě ZŠ na náměstí Míru

Od loňského července se také pracovalo na přestavbě přízemí základní školy na náměstí Míru. Za podpory evropské dotace se za necelých pět milionů korun podařilo modernizovat učebnu informatiky s řadou multimediálních prvků, učebnu přírodovědných předmětů včetně nových prostor šaten. K tomu byl zřízen i bezbariérový přístup do školy.

Investice v hodnotě pěti milionů korun, na kterou město získalo devadesátiprocentní dotaci, míří i do základní školy na ulici T. G. Masaryka.

„Kromě bezbariérového výtahu z bývalého bytu školníka se děti i kantoři budou moci těšit na nové odborné učebny pro výuku přírodních věd a jazykových oborů,“ dodal svitavský starosta. Prostory využije i Středisko volného času k pořádání přírodovědných a jazykových kroužků.

Hotovo už mají na Základní škole Sokolovská, kde se letos v únoru otevřel jedinečný projekt polytechnických a badatelsky orientovaných dílen. Za stěnami architektonicky zdařilé nízkoenergetické dřevostavby od architekta Martina Štěpána nejen děti svitavských mateřských škol rozvíjejí rukodělné aktivity.

Moderní učebna prošpikovaná moderní technikou vybavená řezbářskou dílnou, mikroskopem či interaktivním displejem napomáhá i k výuce přírodních věd.

K nejvýraznějším proměnám ve výuce dochází od září na Základní škole Felberova, jež se díky novým učebnám polytechnické výroby propojené s digitálními technologiemi a přístroji zařadila mezi třicet pilotních škol v republice, které v projektu ministerstva školství testují nový předmět propojující výuku praktických dovedností s technologiemi. 

„Tak jako jsme v minulém volebním období dávali do kupy mateřské školy, v tomto volebním období jsme se zaměřili na základky. Chceme, aby se děti vzdělávaly v moderních prostorách, které odpovídají dnešní době. Staré učebny s jedním svěrákem nikoho nikam neposunou,“ řekl k nastolenému trendu zvyšování kvality vzdělávání Šimek.