Za výstavu vánočních světel na pardubickém zámku dá rodina až 700 korun

  12:48
Stovky tisíc LED světelných diod, velkých světelných soch, kilometry světelných řetězů a dekorací. To nabízí výstava s názvem Světla vyprávějí, která se koná na valech pardubického zámku. Někteří však kritizují drahé vstupné. Pořádající firma se hájí, že za výstavu zaplatí lidé méně, než kdyby se vydali do kina. Opozičním politikům zase vadí, že na komerční akci přispívalo pořadateli město.

Stovky tisíc LED světelných diod, velkých světelných soch, kilometry světelných řetězů a dekorací. To nabízí výstava s názvem Světla vyprávějí, kterou je možné vidět na valech pardubického zámku.

„Pernštejnské opevnění ožije od 7. listopadu do 7. ledna 2024 statisíci světýlek. Otevřeno bude denně od 16 do 21 hodin. Myslíme i na ekologii, 400 tisíc světel využívá nejmodernější technologie a nespotřebuje tak více energie než běžná pračka s energetickým štítkem A,“ stojí v pozvánce pořádající agentury Máša agency.

V listopadu bude vstupné pro dospělého ve všední den 150 korun, o víkendu pak 200. Děti od tří let a senioři nad 62 roků zaplatí 100 a 150 korun. A v prosinci ceny půjdou nahoru. To bude normální lístek během víkendu stát 250 a rodinný 700 korun. A výše vstupného byla jedním z důvodů, proč část pardubických zastupitelů nechtěla akci poskytnout dotaci ve výši 200 tisíc.

„Je to normální komerční akce, organizátor ji dělá pro zisk. Nechápu, proč bychom jim na to měli dávat veřejné peníze,“ uvedl zastupitel za Naše Pardubice Filip Sedlák.

Nebyl sám, kdo nechtěl Máša agency posílat peníze, ale nakonec převážil opačný názor. „Pořadatelé vybrali ideální místo, jelikož zámek je v příjemné docházkové vzdálenosti od Pernštýnského náměstí, kde se budou konat adventní trhy,“ míní náměstkyně primátora Jiřina Klčová z hnutí ANO.

Pořadatelé uvádějí, že celkové náklady na výstavu se pohybují v řádech několika milionů korun. „Přesto se však podařilo udržet ceny vstupenek na rozumné úrovni. Za jedinečnou výstavu tak lidé dokonce zaplatí méně než za film v kině,“ řekl Vítězslav Poláček z firmy Decoled.

Propojením výstavy s novou podobou adventních trhů v Pardubicích chce firma nabídnout Pardubákům a lidem z východních Čech jedinečný vánoční zážitek. Od nové atrakce si slibuje zvýšený zájem turistů mezi Prahou a Ostravou.

V prosinci navíc je ve spolupráci se Zámkem Pardubice připraven bohatý doprovodný program – vánoční stezka pro děti, výstava perníkových forem a každý prosincový víkend prodejní a řemeslné stánky na hlavním nádvoří.