Žádné krabice, supermarket musí mít styl, říkají řetězcům v Litomyšli

  19:30
V jiných městech se staví supermarkety, v Litomyšli obchodní domy. Všudypřítomné levné krabice si zde radní nepřejí. Když už řetězce chtějí přijít, musí mít jejich prodejna úroveň. Nejnověji tam příští rok vznikne Lidl se zelenou střechou.

Nový supermarket Lidl v areálu Perštýn navržený Ateliérem VAS bude mít zelenou střechu. | foto: Městský úřad Litomyšl

Když se řetězec Lidl rozhodl rozšířit svoji síť o Litomyšl, narazil na problém. Město, které se chlubí moderní architekturou, totiž považuje vzhled nových obchodů za důležitý a investorům do toho mluví. A řetězec zde nemohl postavit to, co jinde.

Litomyšlští politici při jednání argumentovali tím, že v cizině obchodník stavět vkusně umí.

„Věděli jsme, že budeme s Lidlem jednat, jeli jsme do Rakouska a Švýcarska, kde jsme si nafotili, jak to udělat jde. Řekli jsme jim, že žijeme v Evropě v jednadvacátém století a není důvod, proč by to u nás jít nemohlo, zatímco o pár set kilometrů to možné je,“ popsal jednání starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Klíčová ale zřejmě nebyla pouze argumentace radních, ale také fakt, že Litomyšl v areálu Perštýn na příjezdu od Hradce Králové má vlastní pozemek a bez souhlasu města tam nejen společnost Agile, ale ani žádný jiný developer nic nepostaví.

Investor nakonec zorganizoval architektonickou soutěž na stavbu nové prodejny, kterou v roce 2019 vyhrál Ateliér VAS. Od téměř 300 dalších prodejen Lidlu se ta litomyšlská bude odlišovat mimo jiné zelenou střechou, ekologickou šetrností a úsporným LED osvětlením interiéru i parkoviště. 

Stavební úřad už vydal všechna potřebná povolení, v areálu Perštýn se má začít stavět na jaře 2022. Do konce příštího roku by podle Daniela Brýdla mělo být hotovo.

„Investor počítá také s vysázením zeleně, úpravou veřejného prostranství kolem prodejny a vybudováním dobíjecí stanice pro elektromobily. Na jaře příštího roku začne i výstavba kruhové křižovatky u vjezdu do města ve směru od Vysokého Mýta,“ uvedl Brýdl.

V areálu zůstane zachována barokní sýpka, která bude stát v sousedství prodejny. Město vzhledem k nákladům na opravu a provoz staré budovy doufá, že rekonstrukci zajistí soukromý kapitál. „Úplně se do toho nehrneme,“ uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Litomyšl už má s vkusnými supermarkety zkušenosti. Příklad, jak také může vypadat prodejna, je k vidění na Smetanově náměstí v Litomyšli. Potraviny Kubík sídlí ve dvou domech přestavěných podle návrhu Václava Martina Havlíka v roce 1998. Fasáda je doplněna sochami Adam a Eva od Olbrama Zoubka a světelným objektem od Jiřího Davida.

Povedený je i supermarket Billa, který mohou vidět řidiči projíždějící městem po silnici I/35. Město řetězci dalo podmínku, že prodejnu musí navrhnout kvalitní architekti, a zároveň chtělo, aby ve stejném stylu bylo postaveno v sousedství i autobusové nádraží. 

Komplex prodejny a nádraží z roku 2007 od architektů Tomáše Rusína, Ivana Wahla a Lukáše Vágnera z brněnského ateliéru RAW kombinuje dřevěný masiv a cihelné pásky. 

Parkovací místa ve tvaru půlkruhu s malým parkem zase dokazují, že i prostor kolem obchodních domů lze vymyslet tak, že stavět se dá vkusně. Ale i přestavěná prádelna, z níž před lety vznikl supermarket Albert, má dřevěné prvky a je na ní znát, že stejně jako v případě Penny Marketu řetězec respektoval podmínky litomyšlské městské architektky.