iDNES.cz

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

  9:28
Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely v hlíně v zalesněném místě na Vysokomýtsku. Větší keramický hrnek i druhý menší mají poškozené okraje. Patrně od divočáků, kteří poklad vyhrabali.

Mince byly v nádobách doslova napěchovány a slepené ztvrdlou starou hlínou. Konzervátorka muzea Adéla Holešínská do čtvrtka rozebrala oba hrnky a poté je slepila. Ale ani tak není jeden z nich kompletní, některé kusy okrajů hrnku scházejí (o nálezu jsme psali zde).

„Nakonec to šlo rozebrat lépe, než se nám při rozebírání prvního hrnku na počátku týdne zdálo,“ řekla konzervátorka.

Nález, který ležel jen asi deset centimetrů pod okolním povrchem, čítá přibližně šest set padesát až sedm stovek stříbrných mincí více velikostí. Jméno nálezce archeologové neprozradí, ani místo nálezu, protože jeho okolí chtějí ještě podrobně prozkoumat.

„Několik mincí rozsypaných kolem hrnků při rytí divokou zvěří jsme prozkoumali a jedna z nich pochází z roku 1671. To je zajímavé, protože většinou podobné nálezy máme z doby třicetileté války, kdy úmrtnost obyvatelstva byla vzhledem k válce či nemocem celkem vysoká a podobných nevyzvednutých pokladů je podstatně více.

Naopak z doby na konci 17. století moc takových nálezů nemáme, tehdy moc krizových období nebylo. Tím je nález docela výjimečný,“ říká archeolog David Vích.

Celé rozebírání nálezu na pracovišti v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě natáčela malá kamera a ze záznamu vznikne i dokument pro potřeby muzea.

Překvapení ve formě zlaťáků nakonec nepřišlo

„Možná záznam půjčíme nějakému filmaři a pak ho dáme na YouTube, jako malou reklamu na muzeum a naši práci. A celý nález zamíří do Národního muzea v Praze, kde jej čeká podrobné prozkoumání a ocenění. Zatím nevíme, jakou má cenu. Nejsme numismatici,“ dodává archeolog.

Při zveřejňování nálezu řekl, že v hrncích mohou být kromě stříbrňáků i mince větší hodnoty. Po rozebrání nádob se ale ukázalo, že tomu tak není.

„Žádné překvapení se nekonalo v prvním hrnku ani v druhém. Čekal jsem, že třeba u dna budou větší nominály nebo nějaké méně běžné ražby,“ říká archeolog a dodává, že hrnky s mincemi do půdy zřejmě neschoval žádný „zámožný“ člověk.

„Nenašla jsem žádné zlato,“ usmívá se Holešínská, které tři sta let starou ztvrdlou hlínu pomáhala rozpouštět a neutralizovat jen destilovanou vodou. K vyjímání mincí používala pinzetu.

V pátek konzervátorka představila dvě hromádky stříbrňáků a slepené hrnky a pokličky, kterými byly v zemi přikryty.

„Některé mince jsou stále slepené. Je jich docela dost,“ ukazuje rozebraný „poklad“ Holešínská a dodává, že v této podobě poputuje nález do Národního muzea v Praze, jehož numismatičtí odborníci by měli nález ocenit a stanoví zřejmě také výši nálezného pro člověka, který na hrnky se stříbrňáky upozornil.

Archeologové nevědí, zda výši nálezného stanoví odborníci z ceny nalezeného kovu, nebo historické ceny nálezu. Archeologové jsou rádi, že hrnky objevil poctivý člověk. „Je hodně případů, kdy podobný nález skončí na černém trhu,“ říká Adéla Holešínská.

Autor:
zpět na článek