Startovací byty jsou pro mladé jedinou šancí, i ty však v Pardubicích zdraží

  8:34
Pardubická radnice nabízí mladým lidem dalších 25 startovacích bytů. Jasné je, že o dotované bydlení bude velký zájem. Ceny nemovitostí totiž stále rostou, a to se týká také výše úroků u hypoték.

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Mladé páry nejraději bydlí v bytech s dispozicí dvou místností s kuchyňským koutem. Zhruba 50 metrů čtverečních jim do početí dítěte stačí a neplatí zbytečně moc za energie. Ovšem koupit takový byt v Pardubicích není momentálně vůbec snadné.

Zájemci si totiž nemají dvakrát z čeho vybírat, a když je nějaký byt hezký a volný, vyděsí je cenovka. Stačí letmý pohled na nabídku: opravený byt na Dukle o výměře 56 metrů: 5,55 milionu; byt o 76 metrech v novostavbě na Pichlově ulici, tedy nedaleko nejucpanější křižovatky v Pardubicích na Skřivánku, 5,3 milionu. Byteček se 40 metry v 11. patře paneláku na sídlišti Závodu míru je pak za 3,15 milionu.

V kombinaci se současným vzestupem úroků u půjček, který podle odborníků může trvat i poměrně dlouho, nemá mladý člověk s průměrným či často podprůměrným platem vůbec šanci vlastní bydlení sehnat. 

I proto je stále větší zájem o nabídku pardubického magistrátu, který pravidelně uvolňuje do loterie další startovací byty. 

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

„Zájemci o startovací byty v Pardubicích se brzy utkají o dalších pětadvacet bytových jednotek. Nabídku bytů, o které bude možné zažádat, radnice zveřejnila 1. října na webu města s tím, že odevzdání přihlášek proběhne 1. a 2. listopadu. Žadatelé přitom mohou vybírat z celkem sedmi lokalit, dispozičně se ve velké většině jedná o byty 1+kk či 1+1,“ uvedla tisková mluvčí města Iveta Koubková.

Město startovací byty pro mladé uvolňuje již šestým rokem, a to vždy v počtu 25 bytových jednotek. Zájem je přitom větší a větší. 

„Ceny na trhu s nemovitostmi neustále rostou, proto se snažíme mladým, ekonomicky aktivním lidem alespoň nějakým způsobem usnadnit cestu k osamostatnění a nastartování rodinného života,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký z ČSSD s tím, že lidé se nemusí bát o technický stav bytů.

„Všechny byty jsou opraveny a připraveny pro své nové obyvatele, takže jakmile bude podepsaná smlouva mezi městem a budoucími nájemníky, nic nebrání okamžitému nastěhování. Od letošní podzimní výzvy jsme navíc výrazně snížili administrativní zátěž pro mladé pracující žadatele o byt,“ doplnil náměstek primátora zodpovědný za sociální oblast Rychtecký.

Hlavní tahák nabídky? Nabízené ceny jsou oproti těm tržním, které se pohybují okolo 220 korun za metr čtvereční, pro mladé aktivní lidi pod 50 procenty cen komerčních.

 „V rámci podzimní výzvy mohou zájemci vybírat z bytů nacházejících se v ulicích Havlíčkova, K Rozvodně, Ohrazenická, Mladých, Bělehradská, Gagarinova a Sokolovská. V nabídce jsou byty o dispozicích 1+kk, 1+1, 2+1 a 3+1 s tím, že seznam všech aktuálně nabízených bytových jednotek včetně fotodokumentace bude vyvěšen také na hlavní stránce městského webu v sekci Důležité informace,“ doplnila Iveta Koubková s tím, že od vyhlášení prvního ročníku startovacího bydlení radnice pro zájemce vyčlenila celkem 150 bytových jednotek.

Nájem se zvedne na 80 korun

Letošní výzvu startovacího bydlení ovšem provází několik novinek. Zájemci nebudou muset při podávání žádostí dokládat všechny potřebné dokumenty o splnění podmínek, ty po nich radnice bude chtít až v případě, že budou vylosováni.

„Další novinkou je mírné navýšení nájmu. Budoucí nájemníci budou nově platit 80 korun za metr čtvereční v prvních třech letech, tedy o 30 korun více než doposud, a čtvrtý rok 100 korun za metr čtvereční. Příjmy z nájmů pak radnice využije k rychlejší obnově bytového fondu,“ dodala Koubková.

Politici si od startovacích bytů slibují především to, že díky nim bude ve městě zůstávat více mladých rodin. „Dalším důležitým faktem u startovacích bytů je, že zhruba 80 procent dotazovaných plánuje v Pardubicích zůstat i v budoucnu, a právě snaha udržet mladé lidi v našem městě je jedním z cílů projektu startovacího bydlení,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO.