iDNES.cz

Koalice za nákup spalovny se bortí. Radnice v jejím okolí nechtějí platit

  8:16
Zdálo se vše jasné. Obce v čele s Pardubicemi dají dohromady 35 milionů, koupí od firmy AVE CZ spalovnu v Rybitví, a definitivně tak padne možnost, že se u krajského města budou pálit chemikálie. Jenže plán dostává trhliny. Politici v Přelouči či Lázních Bohdaneč platit nechtějí.

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nejprve zmatky v Pardubicích, nyní zase nechuť v dalších městech. V tuto chvíli se nezdá příliš pravděpodobné, že se samosprávy z Pardubicka domluví a společně koupí roky odstavenou spalovnu v Rybitví, kterou chce už deset let modernizovat firma AVE CZ.

„Rada města doporučila žádnou částkou nepřispívat, nakonec v zastupitelstvu nebylo přijato jakékoliv usnesení. Velká část zastupitelů se zdržela a nebyl podán ani nějaký protinávrh,“ řekla třeba starostka Přelouče Irena Burešová (ODS).

Ta navíc použila pro ČT i nečekaný argument, který vyzdvihuje dobrou polohu Přelouče. „Po většinu roku vanou západní větry směrem od Přelouče, takže dopad na zdraví je nulový,“ uvedla.

To je přitom v příkrém rozporu s tím, jak se prezentovali politici ze všech i poměrně vzdálených obcí včetně Hradce Králové v pardubické aréně, kde se veřejně projednával ekologický dopad spalovny na její okolí. Před plnými tribunami volení zástupci horovali proti zařízení.

„Beru to jako velký alibismus ze strany politiků ze všech možných radnic. Je tady ohromná šance se zbavit toho strašáka, tak bychom měli všichni dohromady udělat něco proto, aby skutečně zmizel,“ uvedl pardubický zastupitel za Pardubáky František Brendl.

Jenže zatím chodí z okolních obcí spíše negativní zprávy. Zájem připojit se s placením k Pardubicím totiž zatím deklarovali pouze v Srnojedech a Rybitví. Naopak v Lázních Bohdaneč dali od plánu ruce pryč.

„Pro nás je i špatným signálem to, že se ani napodruhé nepodařilo v Pardubicích na zastupitelstvu finanční krytí schválit. To potom je těžké něco vysvětlovat bohdanečským zastupitelům, abychom poslali někam milion a nevěděli na co,“ argumentuje starosta Lázní Bohdaneč Miloš Karafiát.

Podpora z dalších menších obcí by byla spíše morální

S výtkou má pravdu. Pardubičtí zastupitelé sice skutečně na jaře nákup schválili, ale hned dvakrát už nebyli schopni prohlasovat peníze na transakci. A podle primátora Martina Charváta šance na změnu není příliš velká. „Mám trochu strach, jak to bude dál. Je potřeba dvacet hlasů a já je bohužel přestávám vidět. My jako hnutí ANO jsme vždy nákup spalovny podpořili, ale nyní ten tah na bránu ztrácí sílu,“ uvedl Martin Charvát.

Ten navíc netuší, zda vedení firmy AVE CZ bude i nadále čekat na to, až zastupitelé peníze na transakci schválí. Původní termín je totiž dávno pryč, a tak poslal na vedení firmy dopis, ve kterém se ptá, zda je ještě prostor k jednání. „Bohužel nám stále odpověď nepřišla. Pan primátor je sice momentálně na dovolené, ale o odpovědi bychom věděli i tak,“ uvedl v úterý náměstek primátora Jan Řehounek.

Bojovníkům proti spalovně nezbývá než věřit, že se nakonec najde 20 politiků, kteří pro odkup ruku zvednou. „Stále si myslím, že to v září projde. Co si budeme povídat, stejně je klíčové, jestli se k tomu odhodlají Pardubice. Podpora z dalších menších obcí by byla spíše morální,“ připomněl Brendl fakt, že za spalovnu by se platilo poměrným systémem podle počtu obyvatel.

„Chtěl bych věřit, že se ohrožené obce svým příspěvkem k odkupu spalovny přeci jen přihlásí. Spoluúčast města a obcí by byla ukázkou příkladné spolupráce samosprávných celků v zájmu zlepšení či alespoň udržení současné kvality ovzduší Pardubicka,“ řekl zastupitel Pardubic Miroslav Rubeš.

zpět na článek