iDNES.cz

Tisíce podpisů proti spalovně v Rybitví nestačily, Senát jich část neuznal

  9:16
Pardubicím se nepovedla organizace petice proti spalovně odpadů v Rybitví, kterou město předalo v dubnu Senátu. Více než čtvrtinu podpisů Senát neuznal, jejich počet klesl pod 10 tisíc, což je hranice nutná pro to, aby se horní komora problémem na schůzi zabývala.

Synthesia odstavila zařízení na likvidaci nebezpečných látek před více než deseti lety. Společnost AVE CZ koupila areál od chemičky v roce 2006. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když Karel Janeček před prezidentskou volbou odevzdal přihlášku s podpisy občanů, ministerstvo vnitra v arších neuznalo přes třicet procent podpisů. Podnikatel nesplnil padesátitisícový limit, a vypadl tak z boje o Hrad.

Trochu podobně teď dopadly Pardubice, které si peticí chtěly vynutit, aby hrozící spuštění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví projednal na své schůzi Senát. I když město odevzdalo zákonodárcům o osm set podpisů víc, než je zákonný limit, kvůli neuznaným podpisům to nestačilo.

„Kontrolou chybovosti petice proti spalovně v Rybitví u Pardubic došlo k poklesu podpisů petice pod 10 tisíc. Petentům byla dána možnost podpisy doplnit, do této chvíle na nabídku nereagovali,“ uvedla tisková tajemnice Senátu Lada Faldynová.

Náměstkyně primátora pro životní prostředí Jiřina Klčová (ANO) uvedla, že chybovost podle sdělení Senátu dosáhla 27 procent. „To je pro nás nepředstavitelné číslo, neumím si to vysvětlit. Běžná chybovost se pohybuje kolem deseti procent,“ řekla Klčová.

Zklamán je i Jan Linhart ze spolku Zelená pro Pardubice, který chce stejně jako radnice zabránit obnovení provozu spalovny. „To, že se nepovedlo překročit hranici deset tisíc podpisů kvůli vysoké chybovosti, je ostuda radnice. Vždyť v minulosti jsme byli schopni sehnat pod petici proti spalovně 50 tisíc podpisů, takže překonat hranici deset tisíc by neměl být problém,“ řekl Linhart.

V roce 2010, kdy si aktivisté spolu s politiky vynutili jednání Senátu o spalovně poprvé, však situace byla docela jiná. Odpor veřejnosti proti vypouštění škodlivin na návětrné straně Pardubic byl větší a nesrovnatelné bylo i nasazení politiků. Investor, společnost AVE CZ, teprve začínal poznávat, co jej ve správním řízení čeká.

Město zváží, zda podpisy doplní

Po třinácti letech se už v Pardubicích rozmáhá únava s nekonečnou story, politici se angažují vlažně a především firma AVE CZ už získala to hlavní – ministerstvo životního prostředí (MŽP) před několika dny oznámilo, že vydalo souhlasné stanovisko EIA.

To je pro modernizaci zařízení klíčové. O spalovně se rozhodne ve správním řízení, jednání v Senátu vytváří větší politický tlak, který zde však patrně už nebude moc platný. A tak místní politici budou ještě debatovat o tom, zda má smysl chybějící podpisy doplnit.

„Senátní výbor nám vyšel vstříc, neuzavřel to a dal nám možnost podpisy doplnit. My jsme si vzali čas na rozmyšlenou, protože mezitím přišlo souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí. V pondělí budeme jednat se starosty, kteří pomáhali sbírat podpisy, a domluvíme se, zda archy doplníme, anebo necháme petici projednat pouze senátním výborem,“ uvedla Klčová.

Spalovna v areálu Synthesie byla spuštěna v roce 1994, ale po deseti letech byla odstavena, protože neplnila emisní limity. Společnost AVE CZ ji koupila v roce 2006.

Pardubičtí politici se v minulosti shodli na tom, že pokud chtějí zabránit spuštění spalovny, musí ji od AVE CZ koupit, protože firma dříve nebo později podmínky úřadů splní. V roce 2017 nákup spalovny městem neprošel v zastupitelstvu jen těsně. Teď už to není na pořadu dne. Firma, která patří majiteli fotbalového klubu AC Sparta Praha Danieli Křetínskému, má totiž po rozhodnutí MŽP konečný souhlas úřadů na dosah.

„Jde o zásadní milník v projektu, okolo kterého jsme vedli velmi intenzivní a pro nás přínosný dialog se širokou i odbornou veřejností. Rozhodnutí příslušných úřadů vnímáme jako potvrzení názoru, že záměr společnosti AVE CZ je ku prospěchu Pardubického kraje a České republiky jako celku,“ uvedl jednatel AVE CZ Aleš Hampl.

Firma chce v Rybitví spalovat až 20 tisíc tun průmyslového a nemocničního odpadu za rok. MŽP dospělo k závěru, že vliv na zdraví obyvatel bude tak malý, že ho lze akceptovat.

zpět na článek