Za zneužití dívek včetně dvouměsíční holčičky půjde sadistický pedofil do detence

  16:32
Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové dnes poslala na sedm let do zabezpečovací detence pětatřicetiletého muže z Havlíčkobrodska. Podle obžaloby si natáčel dívky mladší patnácti let na svůj mobilní telefon při převlékání a močení. Když hlídal dvouměsíční děvčátko, strkal mu do pochvy teploměr a hýbal s ním.

Pětatřicetiletý muž se ke všemu doznal a s policií spolupracoval. U soudu takzvaně prohlásil vinu. Dokazování se tedy neprovádělo, soud pouze vyslechl soudní znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie.

Obžalovaný s bohatou trestní minulostí měl dívky svěřené na hlídání od svých kamarádek. Při tom je zneužíval, osahával a sexuálně se nad nimi uspokojoval. Jednu znásilnil. Oběti byly tři, v té době všechny mladší 15 let. Muž si vše natáčel na mobilní telefon.

Za znásilnění dcer poslal soud otčíma na 11 let do vězení, jedna s ním má dítě

K činům nejčastěji využíval obytné auto, v hrůzném jednání nepřestal ani ve chvílích, kdy zneužívaná dvouměsíční holčička plakala. Právě té strkal do pochvy teploměr a pak s ním hýbal.

„Obžalovaný trpí mnohočetnou poruchou sexuální preference s pedofilním sadismem, jeho jednání nebylo impulzivní, naopak cílené a předem připravené,“ řekla znalkyně v oblasti psychiatrie Petra Sejbalová. Jeho osobnost popsala jako nezralou, labilní a disociální s intelektem mezi normou a lehkou mentální retardací.

Detence

Je nejtvrdším typem ochranného opatření. V systému trestů představuje krajní řešení – soud ji nařizuje až ve chvíli, kdy jiná opatření, například ochranné léčení v psychiatrické léčebně, nepřicházejí v úvahu. Jedním z jejích úkolů je totiž chránit společnost před lidmi, kteří by při pobytu na svobodě byli nebezpeční, ale kteří kvůli nepříčetnosti nejsou trestně odpovědní. Ústavy pro výkon zabezpečovací detence se proto víc než zdravotnickým zařízením podobají věznicím.

Za obdobné činy byl v minulosti trestán a souzen. Sexuálního obtěžování se ale dopouštěl na starších dívkách, osahával je přes oblečení. Soud mu tehdy nařídil ústavní, následně ambulantní léčbu. Muž se léčil 12 let, ke konci však jeho docházka k ambulantnímu specialistovi začala váznout.

„Další léčení hodnotím jako neúčelné, znalosti již obžalovaný získal, ale cíleně je nedodržoval,“ doplnila Sejbalová. Společně s psycholožkou Marcelou Langovou Šindelářovou se shoduje na zvýšeném riziku recidivy, které vyplývá nejen z jejich posudku, ale také z minulosti obžalovaného a z jeho snížené schopnosti sebeovládání.

Součástí trestu je také povinnost zaplatit poškozeným dívkám 50, 60 a 80 tisíc korun jako nemajetkovou újmu. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání.

Autor: