Polák pět let utíkal před českými soudy, vypátrali ho těsně před hlavním líčením

  13:56
Poněkud nezvyklou předehru měl soud u pardubické pobočky krajského soudu s dvojicí Poláků. Ti před ním měli stanout za rozsáhlé daňové úniky s nelegálním dovozem a distribucí tabáku. Před policií se však roky skrývali a soud měl tudíž proběhnout v jejich nepřítomnosti. Jeden z nich však na lavici obžalovaných na poslední chvíli usedl.

Dovezené tabákové listy v krabicích, které zabavila celní správa (24.2.2015). | foto: Celní správa České republiky

Po pěti letech se totiž obviněného Michala Gurtaje před dvěma týdny podařilo najít ve Španělsku. Tam ho zadržela policie a minulý pátek přistál v doprovodu policistů v České republice. V sobotu na něj soudce uvalil vazbu a už v pondělí stanul před soudem.

Dvaatřicetiletý muž si ve vazbě o víkendu přečetl obžalobu již přeloženou do polského jazyka. Polákovi se do hlavního líčení moc nechtělo. Přes překladatele soudu vzkázal, že se nemohl s tím, co je mu kladeno za vinu, seznámit, protože pak ho vězeňská eskorta odvedla do vězení.

A ještě jeden problém musí obžalovaný vyřešit, a sice, jakého si zvolí advokáta. Gurtaj si přeje přidělenou obhájkyni vyměnit za jím zvoleného advokáta. Ten ale hájil v této věci již pravomocně odsouzeného a už propuštěného dalšího Poláka.

„Tento advokát nemůže zastupovat oba,i když je případ toho prvního uzavřen. Vy vinu popíráte, váš kolega se přiznal. Nastala kolizní situace,“ řekla předsedkyně trestního senátu Jana Bodečková a obžalovanému umožnila dlouhou poradu s advokátkou a překladatelem, aby mu zádrhel společně vysvětlili.

Gurtaj přesto uvedl, že by rád požádal o právní radu vybraného advokáta. Podle obžaloby byli oba Poláci součástí organizované zločinecké skupiny, které do několika krajů dovážela ilegálně tabák ke kouření podléhající spotřební dani z tabákových výrobků, kterou však hlavní obžalovaný nezaplatil, neplatil také daň z přidané hodnoty. Podle obžaloby tím způsobil státu škodu za více než 145 milionu korun.

Takřka všichni už jsou odsouzení, soud čeká ještě Gurtaje a spoluobviněného Sadowského, který je stíhaný jako uprchlík. Nespojil se ani s advokátkou, podle svých slov o něm nic neví ani Gurtaj.

Autor: