Vyřídím za vás nedoplatek. Podvodník vymámil z lidí miliony, pak je prosázel

  12:24
Více než osmnáct milionů korun vylákal od lidí jednatřicetiletý Felix Lesák z Hradce Králové. Tamní krajský soud ho za to poslal loni v říjnu na šest let do vězení. A pardubický mu v pondělí ještě čtyři měsíce za stejný skutek přidal, protože dnes posuzovaný trestný čin byl pokračováním toho, zač byl odsouzen.

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na dvaasedmdesátiletého muže z Pardubicka použil stejný scénář jako na většinu z poškozených lidí. Pod záminkou nedoplatku za energie seniora koncem ledna 2022 oslovil s tím, že za něj celou věc vyřídí. Muž mu svěřil 32 tisíc korun. Jenže Lesák přišel podruhé. Tentokrát žádal peníze za odměnu pro advokáta. Tehdy dostal 52 tisíc a pak ještě pod podobnými záminkami vylákal ze starého muže dalších 55 tisíc a 26 tisíc korun. Celkem tedy 165 tisíc korun.

Nic ale nezařídil a peníze si nechal pro sebe. Ty pak z velké části sloužily k jeho sázkařským aktivitám.

V mámení peněz byl zběhlý. Z lidí po celé republice vylákal pod podobnými záminkami přes 18 milionů. Jen u firmy z Pardubicka uspěl s báchorkou o výhodném podnikatelském záměru. Společnost mu svěřila čtyři miliony korun.

Celkově tak třicetkrát vyrazil pro peníze, které bral většinou po statisících. Krajský soud v Hradci Králové ho v říjnu 2023 poslal za zločin podvodu na šest let do vězení.

Stejně jako tehdy i dnes přiznal obžalovaný svoji vinu, kterou soud v Pardubicích přijal. „Prohlašuji, že jsem vinen. Činu lituji. Ve výkonu trestu pracuji, budu se snažit splatit poškozeným škodu,“ řekl Lesák, který byl již v minulosti za značnou majetkovou trestnou činnost trestán. Poprvé se z vězení dostal v roce 2017. A v roce 2019 se opět začal živit nekale.

„Byl jsem pod tlakem. Vytloukal jsem klín klínem. Jednoho poškozeného jsem vyplatil penězi dalšího poškozeného,“ řekl dnes Lesák před soudem.

„Rozhodně nelze konstatovat, že byste se ve vězení napravil. Tehdy jste dostal podmínku, neosvědčil jste se a šel jste do vězení a pak dál páchal rozsáhlou trestnou činnost. Udělený trest je citelným zásahem do vašeho mladého života. Ve vašem trestu se odrážejí také životy mnoha poškozených a co je na pováženou, že i osob ve starobním důchodu,“ řekla v odůvodnění rozsudku předsedkyně trestního senátu Jana Bodečková.

Rozsudek je pravomocný, strany se vzdaly práva na odvolání. Soud také Lesákovi uložil povinnost nahradit škodu poškozeným.