Od přátel a příbuzných vylákal skoro 52 milionů, za podvod dostal pět let

  16:24
Krajský soud poslal dnes na pět let do vězení za podvod čtyřiašedesátiletého Zdeňka Starého, který se deset let snažil zhodnocovat peníze svých přátel, známých a příbuzných v mezinárodním systému měnové burzy. Od lidí vybral přes 51 milionů korun, část peněz vydělal a vrátil. Téměř 23 milionů však nikde neinvestoval a utratil je.

„Myslel jsem, že jsem přišel na metodu, jak vydělat peníze. Když se přestalo dařit, byl jsem ve stresu, jak jsem se propadal do čím dál větší ztráty,“ řekl u soudu Starý, který takzvaně prohlásil vinu. Soud tedy mohl upustit od dokazování a soustředil se jen na to, jaký trest mu dá.

Ostatně jak v odůvodnění rozsudku uvedla předsedkyně trestního senátu Jana Bodečková, trest by byl jinak citelně vyšší než pětiletý. Podle ní měl obžalovaný čas zastavit vše dříve. On si však nabíral stále nové půjčky, jimiž zalepoval výplaty věřitelům.

„Škoda na úkor poškozených je vysoká, k tomu ještě zneužití důvěry a přijímání peněz i v konečné fázi, kdy se vše prozradilo, to je neomluvitelné,“ řekla.

Věřitelům Starý sliboval a garantoval měsíční úročení v intervalu od 1,02 až do 5,01 procent, které by odpovídalo ročnímu úročení od 12,24 do 60,1 procent.

O dovolání u podvodu za 140 milionů musí soud jednat znovu, dá prostor trestaným

Přes 15 milionů zaslal na zahraniční obchodní účty k obchodování v mezinárodním obchodním systému. Rozdíl mezi svěřenými půjčkami v hodnotě necelých 52 milionů a penězi zaslanými na obchodní švýcarské účty přesáhl 36 milionů korun. Ty nikde neinvestoval a téměř 23 milionů korun úmyslně použil pro vlastní potřebu, k soukromým a rodinným výdajům a na splácení úvěrů.

„Tehdy jsem jezdil hodně po republice, zastavil jsem se v hospodách a snažil se sumu vyhrát na automatech, kde jsem prohrál značnou částku,“ řekl Starý.

To ale rezolutně odmítl muž, který si jako jediný z 26 věřitelů přišel vyslechnout verdikt soudu. Zrovna jemu Starý dlužné dva miliony korun vrátil, je však jedním z mála, který se setkal aspoň s penězi, které mu půjčil ke zhodnocení.„Tomu nevěřím, že je všechny utratil v automatech,“ řekl jen u soudu muž.

Ostatně z výslechu obžalovaného vyšlo najevo, že si během zmiňovaných deseti let dopřál dovolenou ve Spojených státech a na Maledivách. Dceři přispěl milionem na byt.

Téměř 18 milionů korun postupně vyplatil věřitelům, touto částkou vykrýval jejich požadavky o vyplacení úroků. Věřitelům pravidelně každý měsíc zasílal reporty s výsledky investování i roční zúčtování, které se ovšem nezakládaly na pravdivých údajích, jen proto, aby je ujistil o výhodnosti investic a jejím pokračování.

Žádný robot – bylo to letadlo. Za dvoumiliardový podvod soud potvrdil 8 let

Pokud věřitel zažádal o uhrazení úroků nebo jistiny, peníze vyplácel díky nově sjednaným smlouvám, jejichž prostředky vědomě nezhodnocoval, a činil tak z důvodu udržitelnosti systému. To ale netrvalo věčně. V roce 2018 začal oddalovat výplaty a pak je zcela zastavil. Lidé ztratili důvěru a na konci roku 2021 na něj podali insolvenční návrh.

Obžalovaný v insolvenčním návrhu popíral pohledávky, to u soudu vysvětloval tím, že někteří požadovali zpět nesmyslné částky. Z půjčených 17 milionů tak vrátil přes 3 miliony, ovšem poškozený požaduje nyní 70 milionů. Soud věřitele se svým nárokem odkázal na civilní soud.

„Dokud trvají účinky insolvenčního řízení, platí zákaz přiznání nároku škody,“ řekla soudkyně Bodečková.

Právě na toto narážel ve své závěrečné řeči státní zástupce Ondřej Vopršal. „Nezajištěný majetek je mimořádně nespravedlivý vůči poškozeným,“ řekl. Kvůli vysoké škodě, dlouhé době páchání trestné činnosti a vysoké sofistikovanosti, ale také popření značné části dluhu, kdy poškození pak neměli chuť a sílu dál bojovat o své peníze, navrhoval trest ve výši šesti let.

Ze stovek investorů vylákali 33 milionů, viní obžaloba podnikatele z podvodu

„V průběhu vyšetřování neposkytl součinnost policii, musely být vyhotovovány znalecké posudky a museli jsme požádat o právní pomoc Švýcarsko. Až když už se nebylo takzvaně kam hnout, prohlásil vinu,“ řekl Vopršal.

Samotný Starý několikrát projevil lítost nad tím, jak podvedl celoživotní přátele. „Byly to nejhorší roky mého života. Mrzí mě, že jsem v sobě nenašel odvahu sdělit jim skutečný stav věcí,“ řekl.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, obžalovaný trest přijal.

Autor: