Mohla tomu zabránit řada lidí, hájí se žena souzená za pád sochy na dítě

  11:36,  aktualizováno  14:16
U Okresního soudu ve Svitavách začalo hlavní líčení v případu tříletého chlapce, na kterého v září 2018 spadla na řezbářském symposiu socha a zabila ho. Obžalované je svitavské muzeum a také ředitelka instituce Blanka Čuhelová. Podle obžaloby jako pořadatelé akce nezajistili vyřezané dřevěné sochy proti pádu.

Ředitelka muzea Blanka Čuhelová se svým právníkem Jiřím Slezákem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obžaloba však požaduje, aby se věc kvůli možné podjatosti neprojednávala u svitavského soudu, ale aby v ní rozhodl senát v Ústí nad Orlicí.

„Obžalovaná je dlouholetou zastupitelkou města, zároveň ředitelkou muzea a veřejně známá osoba ve Svitavách. V případu mohou rozhodovat kamarádské vztahy,“ vyjádřil se zmocněnec poškozených Dušan Dvořák s tím, že se obává, že kvůli těmto skutečnostem nebude případ posouzen adekvátně a nebude sloužit jako prevence pro další takové.

Fotogalerie

„Navíc případ řešila policie v Ústí nad Orlicí. Dostala jej proto, že svitavské policii dorazilo několik podnětů, na základě kterých případ předala. Kdyby na nich nebylo nic pravdivého, věc by se nadále řešila ve Svitavách,“ podotkl Dvořák.

Státní zástupkyně Karin Šodková chtěla v soudním jednání pokračovat, proti návrhu byl i obhájce Čuhelové Jiří Slezák.

„Není zde absolutně žádný náznak kamarádských vztahů. Moje klientka neví, o čem je řeč. I kdyby to řešil jiný soud, právní kvalifikace pořád zůstane stejná. Návrh považuji za nedůvodný,“ řekl před soudem.

Čuhelové aktuálně podle obžaloby hrozí až tři roky vězení za usmrcení z nedbalosti. Zmocněnec poškozených však podal návrh na přísnější posouzení trestného činu podle odstavce, v němž trestní zákoník uvádí sazbu dva až osm let. „Došlo k velmi hrubému porušení bezpečnosti práce, a to ve dvanácti bodech,“ řekl Dvořák.

Čuhelová se hájí tím, že šlo o velmi nešťastný sled událostí. „Přijímám svůj díl odpovědnosti, ale nedokážu se smířit s tím, že jsem ten, kdo za všechno nese zodpovědnost. Lidí, kteří tomu tenkrát mohli zabránit, tam byla celá řada,“ vyjádřila se před soudní síní obžalovaná. 

„Upozornění na rodinné vazby a další věci, to je lež. Není mi jasné, jak někdo něco takového může u soudu říct,“ dodala.

Vedle Čuhelové je v případu obžalované také svitavské muzeum. „U právnické osoby přichází v úvahu zákaz činnosti, peněžitý trest nebo trest uveřejnění rozsudku,“ uvedla státní zástupkyně Šodková.

Soud se nakonec po poradě rozhodl v jednání nepokračovat, o námitce podjatosti rozhodne pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové. Jednání je prozatím odloženo na neurčito.

Tragická událost se stala 3. září 2018. Pořadatelé řezbářského symposia tehdy podle závěrů vyšetřování policie řádně nezabezpečili vyřezané sochy. Jedna z nich spadla na tříletého chlapce a zabila ho.

Socha vážila 165 kilogramů a měřila 325 centimetrů.

Autor: