iDNES.cz

Litomyšlský festival uvede všechny Smetanovy opery, program bude znám v únoru

  15:58
Zájemci o festival Smetanova Litomyšl mohli ve středu poprvé pořídit vstupenky na pořady 66. ročníku. Do prodeje šly takzvané vstupenkové balíčky a organizátoři zároveň zveřejnili dramaturgické vrcholy přehlídky, která se uskuteční v červnu a červenci příštího roku.

ilustrační snímek | foto: Smetanova Litomyšl

Letos organizátoři museli přesunout hlavní pódium kvůli rekonstrukci litomyšlského zámku na tamní zimní stadion a vynechali výpravné operní inscenace. Příští rok festivalové pódium zůstane kvůli opravám opět mimo zámek, ale u příležitosti dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany zazní všech sedm oper nejslavnějšího litomyšlského rodáka.

Stane se tak poprvé v jednom ročníku v téměř osmdesátileté historii festivalu. Pořadatelé přehlídky v tiskové zprávě zveřejněné ve středu dále uvedli, že sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši. Titulní role se debutově ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka.

V Litomyšli s polickým orchestrem zazpívala Zaz, v Broumově bude benefice

„Koncertní provedení Smetanovy opery Libuše je hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky dvoustého výročí narození zakladatele české klasické hudby na festivalu, který nese jeho jméno,“ uvedl dlouholetý umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský.

Dalibora nastuduje Janáčkova opera Národního divadla Brno v koprodukci s Velšskou národní operou pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse a za vedení světoznámého britského režiséra Davida Pountneye.

Brněnský soubor přiveze i Prodanou nevěstu v nové scénické úpravě režiséra Ondřeje Havelky, jenž stojí i za novou inscenací předposlední Smetanovy opery Tajemství.

Smetanova Litomyšl po covidu stále hlásí volné vstupenky i na top umělce

Tu uvede operní soubor pražského Národního divadla. Nové nastudování Hubičky provede Opera Národního divadla Bratislava, která tímto titulem zahájila svou činnost v roce 1920. Dvě vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stěna zazní v podání ostravského Národního divadla moravskoslezského.

Dalším z vrcholů 66. ročníku Smetanovy Litomyšle bude galakoncert britsko-italského tenoristy Freddieho De Tommaso. Na programu jsou árie a dueta se sopranistkou Anastasií Bartoli z oper Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Francesca Cilei, Georgese Bizeta a slavné italské písně.

Celý program, zahrnující čtyři desítky titulů, Národní festival Smetanova Litomyšl představí v únoru příštího roku. Hlavní pořady festivalu se opět odehrají ve Festivalové hale s kapacitou téměř 1 300 diváků, v níž se promění multifunkční hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky.

Autor:
zpět na článek