Šmejd se vetřel na radnici, starostovi vnucoval předražené rukavice

  17:57,  aktualizováno  24. července 14:42
Stále drzejší praktiky prodeje předraženého zboží vymýšlejí podvodníci, kteří se snaží zbohatnout na lidské důvěřivosti a neopatrnosti. S jedním takovým podnikavcem se ve středu setkal i starosta Rosic na Chrudimsku, prodejce za ním přišel až na obecní úřad.

Objednávka měla zřejmě působit věrohodně. Na paragonu proto nechybí ani razítko. | foto: Zdeněk Volejník

Pochybný prodejce se snažil přesvědčit starostu, že obec u něj objednala pracovní rukavice. 

„Měl jsem zrovna jiné jednání, tak jsem ho požádal, aby chvíli počkal. Byl mně podezřelý na první pohled. Odkazoval na náš rozhovor z března, že se měl ozvat v polovině prázdnin. Upozornil jsem ho, že ho neznám a rukavice jsem s ním nikdy neřešil. Tak prý někdo ze zaměstnanců. Samozřejmě nikdo o ničem takovém nevěděl,“ řekl starosta Rosic u Chrasti Zdeněk Volejník, na kterého působil muž nedůvěryhodně i svým zjevem.

„Byl hodně neupravený, shrbený, smrděl po cigaretách. Měl zamazané ruce a špínu až za nehty,“ uvedl k setkání s nezvaným hostem.

Za dva balíčky rukavic chtěl muž téměř 1 400 korun

Za dva balíčky pracovních rukavic pochybné kvality chtěl muž 1 397 korun, dokonce si přinesl už připravený paragon. Aby objednávka působila důvěryhodně, na dodacím listu bylo i razítko s adresou a jménem dodavatele, údajně to je jistý O. H. z Brna.

Zdeněk Volejník se však zachoval pohotově, protože šmejdi nebyli v obci poprvé. Pochybného prodejce rezolutně odmítl a žádné peníze mu nedal. Ovšem paragon si stihl vyfotit.

„Když se prodejce chystal k odchodu, požádal jsem ho o kontakt. Nějaké číslo na mě vypálil a než jsem se stačil otočit, byl pryč. Číslo bylo samozřejmě naprosto smyšlené, dovolal jsem se do autoservisu do Děčína,“ líčí svoji zkušenost Volejník, který dál zjišťoval, zda firma s uvedeným IČ existuje.

„Na té adrese sídlí dnes už jiná firma. Samozřejmě tam zmíněného muže znají. Jde o podvodníka, který kdysi skutečně podnikal. Prý byl v minulosti trestně stíhaný,“ dodal starosta.

Rosice nejsou jistě první obcí, kde muž své nekalé praktiky zkoušel. Podobné zkušenosti s ním mají i mnozí další, kteří si stěžují na podvodné chování na internetu.

Policie zatím žádné oznámení v souvislosti s podvodníkem nepřijala. „Informaci o možném podvodném jednání jsme sami na sociálních sítích zaznamenali. Přestože se nám žádný poškozený nepřihlásil, poznatek o údajném podezřelém obchodním jednání evidujeme a jeho pravdivost prověřujeme,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.