Tlak zabral. Ušpiněný politik v dozorčí radě Rozvojového fondu sedět nebude

  9:54,  aktualizováno  11:54
Zastupitel Pardubic za SPD Vítězslav Novohradský nakonec neusedne v dozorčí radě Rozvojového fondu. Odstoupil po tlaku, který se týkal sedm let staré kauzy ve Službách města, kdy asistoval u nelegálního obchodu s pozemky.

Lékař Vítězslav Novohradský | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubičtí radní mají o problém méně. Na posledním jednání je zastupitelé vyzvali, aby řešili setrvání Vítězslava Novohradského v dozorčí radě městské firmy.

Nakonec však není o čem hlasovat. Lékař původem z Ukrajiny kromě mandátu zastupitele položil všechny ostatní funkce.

„Proto ukončuji rovněž členství v dozorčí radě Rozvojového fondu Pardubice. Nechci být terčem dalšího vyšetřování a sklízet úspěchy za chyby mých předchůdců v orgánech fondu,“ uvedl v prohlášení Novohradský, který se tak tváří, že končí z úplně jiných důvodů, než bylo jeho trestní stíhání za přeprodej lesních pozemků.

Tehdy ještě jako předseda představenstva Služeb města a radní města za ČSSD dohlížel na to, jak další člen představenstva Karel Hron (tehdy ANO) koupil lesní pozemky, dvakrát je převedl uvnitř vlastní rodiny a pak je se čtyřmilionovým ziskem prodal Službám města. Hron policistům přiznal svoji vinu a uhradil celou škodu.

A při jednání zastupitelstva vyšlo najevo, že vinu v kauze doznal i Novohradský. Informaci donesl zastupitel a poslanec za ODS Karel Haas, který v roce 2017 policii na nekalý obchod upozornil. A právě Haas stál také v čele těch zastupitelů, kteří nechápali, jak se může Novohradský s tímto škraloupem dostat do vedení další vlivné městské firmy.

„Šokovalo mne, že uvolněnou pozici po trestně stíhané osobě získal člověk, který byl stíhán pro trestnou činnost v jiné městské firmě. A potrestán tehdy nebyl jen kvůli tomu, že se k činu přiznal. To byl pro mne jeden z největších šoků, které jsem tady na radnici zažil,“ uvedl Haas na adresu Novohradského, který měl ve fondu nahradit bývalou zastupitelku za SPD a exnáměstkyni primátora Helenu Dvořáčkovou.

Tu zatkla policie loni v listopadu v souvislosti se soutěží na stavitele parkovacího domu u arény. Novohradského rezignace pochopitelně udělala radost zástupcům opoziční ODS.

„Přesně takto jsme si to představovali. Nebylo myslitelné, aby pan Novohradský dohlížel na hospodaření městské firmy, když už v jedné selhal. Podle mých informací rezignoval i na pozice v komisích zastupitelstva,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Kvaš.

Ovšem Novohradský se se svou politickou prohrou nesmířil jen tak. V obsáhlém prohlášení zaútočil právě na Haase a dalšího zastupitele za ODS Petra Klimpla. Důvod? Podle něj získávají nepřiměřené množství peněz pro svůj oddíl orientačního běhu, jehož jsou členy.

„Město Pardubice dlouhodobě poskytuje dotace pro klub OK Lokomotiva Pardubice – orientační běh. Tomuto spolku předsedá pardubický zastupitel Petr Klimpl z ODS a členem výboru spolku je rovněž zastupitel města a poslanec Karel Haas. Tito dva politici jsou dle našeho názoru v učebnicovém konfliktu zájmů, kdy jsou u zdroje informací a peněz, které následně čerpají pro svoje privátní aktivity,“ uvedl Novohradský, který doplnil, že členové jeho strany už nebudou nadále sedět ve sportovní komisi města. „Toto pokrytectví a amorální chování je pro nás nepřijatelné, a protože je našimi zastupitelskými hlasy nemůžeme ovlivnit, ukončujeme členství našich zastupitelů ve sportovní komisi,“ dodal politik.

Podle Petra Klimpla se však jedná ze strany Novohradského jen o uraženou ješitnost a ke kritice oddílu není žádný důvod. „Za posledních dvacet let jsme od města jako dotaci dostali zhruba devět milionů korun včetně příspěvku na budování nového zázemí nebo pořádání letních táborů. Na každou utracenou korunu můžeme dodat doklad,“ řekl Klimpl, který do redakce poslal seznam dotací od roku 2003.