Člen ANO prodal přes tchyni pozemek Pardubicím, milion se vrátil pětkrát

  12:34
V krátké době třetí velký skandál musí řešit politici z pardubického magistrátu. A do třetice jde o činnost městské firmy Služby města Pardubice. Po výletě tří manažerů do Jihoafrické republiky a nákupu předražených pozemků u Chrudimky přišla na řadu téměř neuvěřitelná transakce člena vedení firmy.

Radnice v Pardubicích | foto: Jaroslav Hubený

Karel Hron z hnutí ANO v červnu 2015 získal v exekuční dražbě pozemky u Černé za Bory za 959 tisíc korun.

Podle zastupitele za ODS Karla Haase, který svůj názor dokládá výpisem z katastrální mapy, jde vlastně o bezcenné pozemky v lese bez přístupové cesty. „Odhadní cena je 300 tisíc korun, v dražbě šla cena nahoru, to je normální,“ uvedl Haas.

Jenže další pohyby s pozemky už normální nebyly. Hron, který se stal členem představenstva Služeb města 29. ledna 2015, totiž parcely převedl 11. března 2016 do společného jmění s manželkou Miluší Hronovou. Ovšem už 5. dubna se pozemky dál posouvaly do majetku manželčiny matky, Marcely Babíčkové. „Vše lze zjistit ve veřejných zdrojích, vše je lehce ověřitelné,“ uvedl Haas.

Ani Marcela Babíčková nevlastnila parcely dlouho. Už 23. května 2016 uzavřela kupní smlouvu se Službami města, které jí za kus lesa vyplatily 5 023 900 korun.

Představenstvo Služeb města, které o nákupu rozhodovalo, bylo pětičlenné. Pro hlasovali minimálně tři lidé. Hron nehlasoval. Podle zákona ale měl říci, komu pozemky patří. Lea Tomková byla v té době i ředitelkou firmy, funkci musela později opustit po skandálu kolem cesty do JAR.

V září 2016 Karel Hron finančně podpořil hnutí ANO částkou sto tisíc korun.

Tchyně mohla les prodat i soukromníkovi, tvrdí Hron

Hnutí ANO v reakci na Hronův obchod s pozemky oznámilo, že svého člena ve čtvrtek odvolá z představenstva Služeb města Pardubice. Primátor Martin Charvát (rovně ANO) ještě dnes navrhne Hronovo vyloučení z hnutí.

„Uděláme forenzní audit,“ uvedl Charvát na adresu městské firmy.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES: Podrobnosti k aktuálním kauzám společnosti Služby města Pardubice

Hron tvrdí, že jednal správně. Proč ale příbuzenství s majitelkou pozemků nehlásil, nevysvětlil. „Nic jsem ve Službách města nezamlčel, při hlasování jsem nehlasoval, dané pozemky sousedí s městskými a cena byla v pořádku,“ uvedl Karel Hron.

Za stejné ceny podle něj mohla tchyně lesy prodat soukromému majiteli. „Jsme schopni to doložit,“ uvedl Hron.

Podle něj je aktuálně nejbližší les k prodeji v Holicích za cenu o 20 procent vyšší, než za kolik prodala pozemky jeho tchyně v katastru krajského města. „Rozhodně se pro Služby města Pardubice nejednalo o nevýhodný obchod,“ dodal Hron.

Služby města Pardubice se nevyjádřily, proč vlastně musely lesy kupovat. O špatném zacházení s veřejnými prostředky se ve spojení s touto firmou mluvilo i nedávno, když koupila dva a půl tisíce metrů čtverečních pozemků Pod Vinicí. Za parcely zaplatila 1,63 milionu.

Problém je hlavně v tom, že jim k tomu nedalo zadání ani zastupitelstvo, ani rada města - tedy jediní majitelé firmy. Pod smlouvou jsou uvedena dvě jména - Lea Tomková, která ve firmě už není, a Vítězslav Novohradský. Ten je šéfem představenstva firmy Služby města Pardubice.

Autoři: ,