Hvězdou vysokomýtských slavností bude Michal Hrůza, přijede i herec Kanyza

  15:16
Jednou z největších akcí ve Vysokém Mýtě jsou už tradičně Městské slavnosti, konané vždy po prázdninách. Také letos hlavní náměstí Přemysla Otakara II., ale i další veřejná místa či většina kulturních stánků ožijí muzikou a kumštem. Sobotní slavnosti doprovází takzvaný Kujebácký jarmark a zdarma přístupné památky tohoto královského věnného města.

Na vysokomýtském náměstí vystoupí v sobotu od 21 hodin Michal Hrůza se svou kapelou Hrůzy. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Už v pátek se mohou zájemci zúčastnit recesí zavánějící studentské akce Mokrý běh. 

Fotogalerie

„Jeho trasa je tajná, délkou nenáročná. Jinak se jedná o akci veskrze velmi osvěžující, podpořenou nadšenou účastí vysokomýtských dobrovolných hasičů,“ říká s úsměvem ředitelka vysokomýtského gymnázia Blanka Kysilková a podotýká, že start Mokrého běhu je v 16 hodin na dvoře gymnázia. „Povinná je vodní zbraň a věci na převlečení,“ upozorňuje ředitelka.

Poté už Městské slavnosti budou patřit v amfiteátru M-klubu tradičnímu studentskému festivalu GYMJAM. Jeho organizátory jsou studenti čtvrtého ročníku a ti pozvali už tradičně především kapely, v nichž hrají absolventi jejich gymnázia. Letos to budou kromě úvodního Big Bandu ZUŠ Vysoké Mýto kapely Onmy, Perutě, W.A.F.,Robin a DJ Bocian. 

„Program ozvláštní oblíbená alm poetry v podání známé Ellen Makumbirofa, zatančí některé ze skupin T-komplexu, pro mnohé bude určitě zajímavá Chillzona s bumperballem, fotokoutkem a kreslením karikatur,“ upozorňuje ředitelka Blanka Kysilková.

V pátek v podvečer také osobně otevře v Městské galerii svou výstavu obrazů nazvanou Tady a teď populární herec Jan Kanyza.

„Už se nás ptají lidé, tedy převážně ženy, jestli pan Kanyza osobně přijede. Takže oznamujeme, že ano, pan Kanyza přijede. Dokonce hodlá v našem městě strávit noc a přespat,“ říká Dagmar Sabolčiková a dodává, že ještě v pátek v 19.30 hodin neoficiálně zahájí Městské slavnosti koncertem v Šemberově divadle Litomyšlský symfonický orchestr. 

Zahraje předehru k Figarově svatbě od W. A. Mozarta, Concierto de Aranjuez od J. Rodriga, Slováckou suitu od V. Nováka. Vstup je také zdarma, jen vstupenky si je třeba vyzvednout na informačním centru.

Centrem dění se stane náměstí Přemysla Otakara II.

Hlavní program slavností vypukne v sobotu na náměstí Přemysla Otakara II. Od 9 do 22 hodin tam zahraje řada hudebních skupin, které doplní kapely z partnerských měst. Takže popořadě: Dixie Factory z Vysokého Mýta, Klika NJ z Nového Jičína a v 11.30 hodin se představí žáci praktické školy Svítání z Vysokého Mýta. 

Ve 13.50 starosta František Jiraský oficiálně Městské slavnosti zahájí a hned po něm na náměstí zahraje „turbo-šanson“ kapela Poletíme? Za ní bude pódium patřit polské kapele Storn z Ozorkowa, hlinské revivalové kapele The Kredenc, litomyšlské Amélii či kapele Plan B z německého Korbachu. Na závěr sobotního programu vystoupí od 21 hodin populární Michal Hrůza se svou kapelou Hrůzy.

Po celou sobotu bude na náměstí probíhat Kujebácký jarmark. Zároveň si lidé mohou v rámci Dnů evropského kulturního dědictví v sobotu a v neděli zdarma prohlédnout kostel sv. Vavřince, kostel Nejsvětější Trojice, vysokomýtskou Zvonici, Pražskou bránu, Regionální muzeum, Muzeum českého karosářství, Husův sbor, Barokní areál ve Vraclavi či Podkarpatský dřevěný kostelík v Dobříkově.

Kvůli městským slavnostem bude v sobotu v době od 6 do 24 hodin uzavřen silniční provoz v úseku od Pražské brány přes náměstí Přemysla Otakara II. po Vladislavovu ulici. Pro parkování vozidel lze využít parkoviště u autobusového nádraží v ulici Jiřího z Poděbrad a v sousedním areálu bývalého městského stavebního podniku nebo parkoviště v Litomyšlské ulici.

Autor: