Zkratka kolem Svitav je pro kamiony pastí, řidiče tam svede navigace

  7:26
Na nevhodně zvolenou silniční zkratku ve čtvrtek doplatil řidič kamionu u Stašova na Poličsku. Na zledovatělé silnici uvázl a s vyproštěním mu museli pomáhat hasiči.

Uvízlému kamionu na zledovatělé silnici u Stašova na Svitavsku museli s vyproštěním pomáhat hasiči. | foto: HZS Pardubického kraje

„Ve Stašově na Svitavsku byla silnice odpoledne pro kamiony uzavřena. Jak se na silnici tento kamion dostal, nám není známo,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Není to první takový případ. Silnice II/363 vede z Brněnce do Poličky a je velkou zkratkou pro řidiče, kteří se potřebují při cestě na Brno vyhnout přeplněným Svitavám. Největší vadou dvaadvacet kilometrů dlouhé silnice je fakt, že má výrazně odlišné šířkové uspořádání.

Fotogalerie

V Pomezí u Poličky je standardní „dvojkou“, ovšem po pár kilometrech se změní k nepoznání. Silnice je za Stašovem úzká a krajnice prorostlá kořeny stromů spíše připomíná účelovou komunikaci než silnici druhé třídy. Navíc cestáři ji v úseku mezi Rohoznou a Stašovem udržují pouze pluhem.

Jak ukázal případ z minulého týdne, v kombinaci s čím dál používanějšími navigacemi jde hlavně pro řidiče kamionů o velkou past.

„Mezi Stašovem a Rohoznou je situace komplikovaná hlavně v zimě,“ řekl už před několika lety redakci iDNES.cz starosta Stašova Vladimír Žídek.

Šéf odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu v Pardubicích Ladislav Umbraun konstatoval, že přeřazením silnice II/363 do nižší kategorie se zatím nikdo nezabýval.

„Sám nevím, proč byla kdysi dávno zařazená mezi silnice II. třídy. Je to v době navigací problém,“ řekl Umbraun.

Kompletní modernizace provedená tak, aby vyhovovala technickým parametrům silnic II. třídy, není zatím kvůli velkým finančním nákladům na pořadu dne. 

„Pardubický kraj nám přislíbil, že ještě během letoška vyspraví silnici přes obec. Po zbudování kanalizace není v dobrém stavu. Kompletní rekonstrukce dál za Stašov až do Brněnce prý ale nebude hotova dřív než za deset let,“ uvedla starostka Pomezí Věra Chemišincová.

Silnice II/363 spojuje hlavní tahy I/43 a I/34, v zimním období je špatně sjízdná hlavně mezi Stašovem a Rohoznou: