Nemůžu se dostat ven a neumím plavat, zavolal muž hasičům z potápějícího se auta

  10:28,  aktualizováno  15:27
Tragédií mohla ve čtvrtek ráno skončit nehoda pro řidiče Škody Fabie u Miřetic na Chrudimsku. Osobní auto skončilo v rybníce a začalo se potápět. Pořádné drama prožil nejen řidič.

Podobné telefonáty operátoři tísňové linky hasičů nemívají příliš často. Ve čtvrtek časně ráno jeden takový přijali.

„Na tísňovou linku hasičů se ve 3:28 hodin ozval hlas osoby, který oznamoval, že se s autem potápí, nemůže se dostat ven, a navíc neumí plavat,“ popsala ranní drama mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

K rybníku do Švihova, místní části Miřetic, hned vyjelo osm jednotek hasičů. Kromě dobrovolných tři profesionální z Hlinska, Pardubic a sousedního Olomouckého kraje.

Šlo přitom o minuty. Z ledové pasti sedmapadesátiletého řidiče před příjezdem hasičů však zachránil silničář, který zrovna projížděl kolem. Devětačtyřicetiletý řidič sypače neváhal, skočil do ledové vody, uplaval asi patnáct metrů k potápějícímu se autu a muže z auta vysvobodil.

„Zachráněná osoba byla následně předána do péče zdravotníků. Řidiči sypače, který se vrhl do ledové vody pro řidiče osobního vozu, hasiči poskytli náhradní oblečení a tepelný komfort,“ uvedla Horáková.

Jak uvedla mluvčí záchranářů, zachráněný muž byl silně podchlazen. „Po ošetření byl záchranáři převezen do Pardubické nemocnice,“ informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Alena Kisiala.

Za nehodou podle policistů stála namrzlá vozovka. „Naši dopravní policisté zpracovali nehodu a hasiči museli vozidlo vyprostit z vody. Upozorňujeme řidiče, že ač denní teploty v některých místech v Pardubickém kraji některý den atakovaly i deset stupňů, ráno mohou být silnice namrzlé,“ upozornila na nevyzpytatelné počasí policejní mluvčí Markéta Janovská.

Auto sjelo do rybníka v rybářském revíru, lovili ho potápěči od hasičů

Potopené vozidlo z rybníka vytáhl nad ránem s pomocí hasičských potápěčů jeřáb. Hasiči z člunu až do půl osmé ráno prováděli průzkum, zda se na hladině rybníka neobjeví ropné skvrny z potopeného auta.

Noviny do trafik na Hlinecku nedorazily, náhradní závoz proběhne zítra

Podle informací iDNES.cz šlo o doručovatele novin, který nad ránem zaváží na Hlinecku trafiky a stánky s denním tiskem.

„Šla jsem si dnes jako každý čtvrtek pro MF DNES s televizním programem a v Jednotě mi paní prodavačka řekla, že noviny dnes nebudou, protože řidič s nimi skončil v rybníce. Stejnou informaci jsem se dozvěděla i ve vedlejší trafice,“ zavolala do redakce jedna ze čtenářek z Hlinska.

O čtivo k ranní kávě přišly zjevně stovky čtenářů, neboť jak ze zveřejněných fotografií od hasičů vyplývá, auto bylo v zadní části zaplněné svázanými balíky novin až po střechu.

„Jednalo se o několik obchodníků v oblasti Hlinska, Lukavic a Nasavrk. Na dotčená místa se dnes tisk bohužel již nedostal. Náhradní závoz proběhne zítra,“ sdělil Ondřej Vaňha, místopředseda představenstva První novinové společnosti (PNS), která distribuci novin zajišťuje.

Není to v Pardubickém kraji první podobná nehoda v posledních dnech. Před týdnem hasiči vytahovali Škodu Fabii také z požární nádrže v Dolní Sloupnici. Řidička se dostala z vozu včas.

Autor: