Ukrajinská hvězda Ruslana pošle výtěžek z pardubického koncertu do Buče

  7:44
Ukrajinská komunita během víkendu poděkuje Pardubicím za vstřícnost. V sobotu budou běženci uklízet město a v neděli zvou lidi na koncert, na kterém vystoupí i zpěvačka Ruslana, vítězka Eurovision Song Contest a World Music Award.

Ruslana - Ukrajinská popová zpěvačka Ruslana | foto: Nguyen Phuon ThaoMF DNES

Lidé z Ukrajiny, které z jejich domovů vyhnaly ruské rakety a bomby, nechtějí žít v Pardubicích v izolaci na cizí účet. Naopak. Vedle toho, že si už stovky z nich našly v regionu práci, chtějí se do života ve městě zapojit i jinak. V sobotu budou Ukrajinci pomáhat Službám města s úklidem v parcích.

„Ukrajinci v Pardubicích nás oslovili, zda by ve spolupráci s námi nemohli uklidit či jinak zvelebit město. S nadšením jsme společně vytipovali dvě lokality – v Lesoparku na Dukle a Tyršových sadech,“ uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová s tím, že lidé z východu Evropy firmě pomohou s čištěním obrubníků u mlatových cest a sbíráním větví, hrabáním trávy nebo prostým uklízením odpadků.

„Za tuhle nabídku jsme velmi rádi, děkujeme, že díky této spolupráci můžeme realizovat činnosti nad rámec běžné údržby,“ dodala mluvčí městské firmy.

Ovšem prací to končit nebude. Lidé z Ukrajiny připravili pro obyvatele Pardubic také kulturní akci. V Paláci Pardubice se bude v neděli od 17 hodin konat koncert, který nabídne divákům i zřejmě největší ukrajinskou hudební hvězdu. V Pardubicích totiž zazpívá také vítězka Eurovision Song Contest a vítězka World Music Awards Ruslana.

„Dalšími účinkujícími budou umělci z Ukrajiny Zenovi Huchok Oleg Kovalchuk a Andriy Pyrih. Hlavními účastníky koncertu však budou ukrajinské, nyní pardubické děti, které připravují taneční vystoupení,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Alexandra Tušlová.

Smyslem akce je poděkovat lidem z Pardubic za to, jak uprchlíky přijali, ale také vybrat peníze pro lidi z města Buča, ve kterém Rusové v březnu napáchali zvěrstva na civilním obyvatelstvu.

„Cílem koncertu je upřímně poděkovat všem lidem dobré vůle, městu a všem, kteří materiálně či finančně pomohli lidem z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou. Koncert je charitativní a finanční prostředky, které budou věnovány u vstupu do sálu, půjdou na pomoc zraněným v Buče a také na pomoc naší armádě, výtěžek předá osobně zpěvačka Ruslana,“ uvedl řeckokatolický farář z Pardubic Marian Kurylo.

Akce má podporu také pardubického magistrátu. „Obě dvě zmiňované aktivity může někdo považovat za maličkosti nebo pár kapek v moři. Ale já v tom vidím spíše symboliku. Když od někoho dostáváte, je logické v mezích možností poděkovat nebo možnými způsoby pomoc oplácet. A to je dobře, že se děje,“ uvedl primátor města Pardubic Martin Charvát.

Od začátku války na Ukrajině se v krajském centru zaregistrovalo zhruba 12 tisíc běženců. Prostřednictvím KACPU bylo poskytnuto ubytování asi pro dva tisíce lidí. Většina si však našla bydlení sama. Podle odhadů jen v Pardubicích tak momentálně žije zhruba tři tisíce válečných běženců.

Volné ubytovací kapacity jsou zatím stále dostatečné, a to jak v zařízeních Pardubického kraje, tak i obcí a soukromých ubytovatelů. V nabídce jsou ubytování s vyšším komfortem včetně samostatného sociálního zařízení i nouzová hromadná ubytování.