Ohrožováním dítěte si žena partnera neudržela, soud jí dal pět let

  13:24
S pětiletým vězením odešla od krajského soudu čtyřiatřicetiletá žena z Pardubic, která použila několikaměsíční dítě jako prostředek k dosažení svých cílů ve sporu s partnerem. Za nebezpečné vyhrožování, braní rukojmí a zločin těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu má jít do věznice s ostrahou.

Obžalovaná před soudem. | foto: iDNES.cz

Rozsudek ale zatím není pravomocný, všechny strany si ponechaly lhůtu na odvolání. A dá se očekávat, že obžalovaná opravného prostředku využije, protože vinu popírala.

„Nemám na to, abych se k něčemu vyjadřovala. Necítím se vina v žádném bodě obžaloby, všeho se dopustil můj druh,“ konstatovala, ale později vypovídat začala (čtěte v článku Ženu soudí za posazení kojence do křižovatky, hájila se nátlakem partnera)

V listopadu 2017 vygradovalo její prchlivé chování, které v kombinaci se silnými negativními emocemi nedokázala zkrotit v nelehkém vztahu s otcem své dcery.

Tehdy devítiměsíční dítě neváhala použít k vyhrožování smrtí a podle obžaloby je brala jako rukojmí, jen aby se k nim partner vrátil.

Když se muž rozhodl, že návštěvu u ženy v bytě ukončí, vyběhla za ním a na napřažených rukou držela dceru přes zábradlí nad chodbovou šachtou. Vyhrožovala, že ji pustí, pokud s nimi partner nezůstane a nepostará se o ně. Po nějaké době dítě stáhla zpět.

Jednání pak vygradovalo na ulici. Žena položila dítě do křižovatky a vzdálila se.

Smrtí vyhrožovala i synovi partnera

V nebezpečném pokračování pokračovala o tři týdny později. Partnerovi a jeho nezletilému synovi vyhrožovala, že je zastřelí, nastraží výbušninu či podpálí dům, což umocňovala vyjádřeními o znalosti střelby, sestavením výbušniny podle návodu na internetu a popisem způsobu podpálení domu.

Žena doplatila hlavně na to, že neumí pracovat se svou prchlivou povahou a sklonem k histriónství, což ostatně potvrdil i soudní znalec Jaroslav Zvěřina.

„Je to speciální povaha a jako taková nepodléhá terapii,“ uvedl Zvěřina.

Kromě vězení musí žena také zaplatit 200 tisíc korun dceři, která je umístěna v pěstounské péči. „Jí byly zpřetrhány jakékoli vazby rodinného charakteru,“ uvedl předseda trestního senátu Roman Drahný.