Kraj i města šetří desítky milionů, ceny padají kvůli hladu firem po zakázkách

  10:28
Jestli někdy byla správná chvíle stavět, tak je to dost možná nyní. Pardubickému kraji i některým městům v regionu se do soutěží hlásí hodně firem a ceny jsou až nečekaně nízké. Navíc daňové příjmy samospráv jsou teď vyšší.

ilustrační snímek | foto: AP

Když Ústí nad Orlicí loni na podzim vypsalo výběrové řízení na rekonstrukci sportovního areálu U Hřiště, o zakázku se přihlásilo dvanáct firem. Cena se díky tomu dostala pod deset milionů korun, byť město počítalo s tím, že zaplatí bezmála o pět milionů víc.

Podobný příběh s ještě příjemnějším rozuzlením zažila Přelouč při výběrovém řízení na novou, dva metry širokou a 1 352 metrů dlouhou cyklostezku z Přelouče do Klenovky. Podle projektantského rozpočtu její vybudování mělo přijít městskou pokladnu na bezmála jednadvacet milionů korun. Ve skutečnosti Přelouč zaplatí o devět milionů méně.

Mezi jedenácti zájemci o zakázku vyhrála Skanska, která podle místostarosty Přelouče Ivany Moravce (Nezávislí pro Přelouč) mohla jít s cenou dolů i díky tomu, že má vlastní obalovnu.

„Cena nás překvapila. Pochopitelně ušetřené prostředky máme jak použít, projektů, které čekají, je tu celá řada,“ uvedl. Dodal, že podobný pokles cen při výběrových řízeních zažil po posledním propadu české ekonomiky po roce 2009. „Pamatuji si, že tehdy firmy neměly práci a nabízely nízké ceny. Pro města je to samozřejmě příznivé,“ uvedl Moravec.

Nižší ceny může mít na svědomí nejen hlad firem po zakázkách, ale i zlevňování některých stavebních materiálů.

Za stejné peníze se toho dnes postaví víc, říká hejtman

Když kraj vyhlásil výběrové řízení na stavbu nové stanice Zdravotnické záchranné služby ve Svitavách s odhadovanou cenou 88 milionů korun včetně daně, přihlásil se překvapivě vysoký počet firem.

„Do výběrového řízení se nám přihlásilo 10 subjektů, což dokazuje vysoce konkurenční prostředí. Také díky tomu se nám podařilo stavbu vysoutěžit za 65 milionů korun včetně daně. Obdobný trend sledujeme také v rámci silničních staveb, které nyní vyhodnocujeme,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KPK).

Cena razantně klesla i v případě chystaného rozšíření parkoviště s 87 místy v areálu Chrudimské nemocnice. Výsledná částka činí 5,6 milionu korun včetně daně, což je o 2,7 milionu korun méně, než předpokládal projektant.

„Ceny výrazně spadly, soutěžíme za 70 až 75 procent předpokládané hodnoty,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (SOCDEM/3PK).

Převis poptávky na trhu zaznamenala i Chrudim. „Když jsme otevírali obálky na stavební úpravy objektu v Hradební ulici, kde bude nové sídlo městské policie, měli jsme 12 zájemců a vysoutěžili jsme výrazně pod projektantský rozpočet,“ uvedl radní Chrudimi Aleš Nunvář (Piráti).

Pro samosprávy je současná situace velmi výhodná. Klesající ceny totiž přicházejí ve chvíli, kdy města i kraj uvolňují na investice rekordní částky. Zejména díky tomu, že inflace zvedla jejich daňové příjmy. To je mimochodem jeden z důvodů, proč kraj chce nyní hodně investovat. „Za stejné peníze tak uděláte mnohem více práce než před rokem,“ řekl hejtman Martin Netolický.

19. prosince 2023