Pardubice chtějí do šesti let utratit pět miliard, plány jsou zatím na papíře

  8:20
Vedení pardubické radnice plánuje pro nastávající programové období Unie několik velkých investic, na něž chce získat evropské dotace. Jsou mezi nimi dopravní stavby, úpravy veřejných prostranství nebo rekonstrukce škol. Dohromady jde o projekty za miliardy korun.

Mezi největší investice v Pardubicích patří bezesporu stavba Letního stadionu. | foto: MF DNES

Na papíře to vypadá impozantně. Letos investice za zhruba miliardu a půl. Další desítky projektů zatím zaparkované v zásobníku do roku 2027 mají spolykat další tři miliardy. Pardubice se alespoň virtuálně chystají změnit na ráj na zemi.

Ovšem tak snadné to nebude. I když výhled všech větších akcí, které se mají dotáhnout v příštích sedmi letech, už schválili zastupitelé, otázka je, jaká bude realita.

„Jsem moc rád, že konečně vznikl ucelený materiál, který nám ukazuje plány města. Na druhou stranu jsem čekal, že se do něj více promítne ekonomická realita,“ uvedl zastupitel za ODS Karel Haas.

Co mu vadí? Podle něj měl primátor Martin Charvát při sestavování tabulky myslet na to, že město čekají ekonomicky krušné časy. „V tomto jsem optimista, myslím, že dopady koronakrize nebudou tak strašné. Město nesmí zarazit investice,“ už několikrát však ukázal svůj pohled na věc primátor.

A schválený seznam akcí ho také odráží. Celkem totiž obsahuje akce za téměř pět miliard. Přitom krytí z dotací od Evropské unie tak vysoké nebude ani náhodou. Je tedy otázka, kde na všechno vzít. 

„Nemůžeme se tvářit, že na všechno bude. Čeká nás propad na příjmech a to bychom měli brát v potaz,“ upozorňuje Haas, kterému navíc v soupisu chybí některé konkrétní věci. 

„Osobně mne mrzí, že tam není zahrnuta úprava Anenského podjezdu, tak aby přilehlá křižovatka byla schopna odbavit více vozů,“ dává příklad Haas.

Dopravní terminál Jih má stát více než 300 milionů

Ovšem jiných dopravních projektů je v seznamu dost a dost. Nejnákladnějším chystaným projektem je přestupní terminál Jih s odhadovanou cenou 310 milionů korun včetně DPH. 

V ulici K Vápence jižně od trati za hlavním nádražím má vzniknout i parkovací dům s kapacitou 570 parkovacích míst, s nádražím jej spojí lávka pro pěší nad kolejištěm. 

„Díky tomu budou mít jednodušší přístup k vlakům i do centra města také obyvatelé sídliště Dukla, kteří dnes musejí na nádraží či do centra dojíždět na kolech či MHD,“ uvedl před časem radní za ANO Jiří Rejda s tím, že bude také nutné upravit křižovatky ulic Teplého a Pražská, postavit kruhový objezd a vybudovat přestupní terminál pro městskou hromadnou dopravu. Rozšíření ulice K Vápence má stát dalších 42 milionů korun.

Terminál Jih má být přímo propojen s parkovacím domem a také s lávkou, která spojí sídliště Dukla a hlavní nádraží

Terminál Jih má být přímo propojen s parkovacím domem a také s lávkou, která spojí sídliště Dukla a hlavní nádraží

Menší přestupní terminál za 50 milionů korun chce magistrát vybudovat také v Rosicích nad Labem. Bude u železniční stanice na trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, nyní je v Rosicích také úvrať pro zajíždění vlaků jedoucích od Chrudimi na pardubické nádraží a v opačném směru.

Pardubice také připravují rekonstrukci důležitého mostu kpt. Bartoše přes Labe. Není sice v havarijním stavu, město už ale před časem muselo opravit lávku pro pěší vedoucí vedle mostu a sloupy trakčního vedení. Není ani vyloučeno, že bude výhodnější nahradit ho mostem novým. Náklady se odhadují na 200 milionů korun. 

„Je pravděpodobné, že se nám ukáže jako levnější varianta postavit zcela nový most,“ uvedl náměstek primátora Petr Kvaš z ODS.

Palackého třída, nábřeží Labe i okolí Tyršových sadů

Mezi chystanými projekty figuruje rovněž úprava Palackého třídy za 220 milionů korun. Z veřejných prostranství by se mělo dočkat změn k lepšímu i nábřeží Labe za hokejovou arénou a okolí sousedních Tyršových sadů s odhadovanými náklady 20 milionů korun. 

„Palackého ulice se určitě bude opravovat na etapy hlavně kvůli tomu, že její zavření by způsobilo velké problémy v dopravě,“ uvedla zastupitelka za ANO Helena Dvořáčková.

Na papíře jsou také tři největší plánované investice. Už letos by se měla spustit oprava Letního stadionu za více než 400 milionů, ale start prací bude muset ještě schválit zastupitelstvo. 

Až 475 milionů má pak spolykat nový domov pro seniory a na více než půl miliardy se odhaduje první část přestavby atletického areálu na Dukle včetně stavby nové haly pro míčové sporty. 

„U projektů plánovaných na další roky však uvádíme pouze odhad cen. Jsou to zatím jen odborné odhady, ne rozpočtové ceny,“ dodal k tomu Charvát.