Retroměstečko oživí tank Stuart, polský bigos i plavení techniky v Labi

  14:00
Milovníci armády a ozbrojených a záchranářských složek si po roce přijdou v Pardubicích na své. Areál bývalých Masarykových kasáren se už pošesté o víkendu promění v retroměstečko, které zaujme nejen technikou profesionálních a dobrovolných hasičů, policistů, vojenských klubů, ale i arénami se živými ukázkami bojů.

Pardubické retroměstečko nabídlo veterány, zbraně, zásahovku i rallye (3.10.2015) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Retroměstečko už patří mezi každoroční největší akce konané v Pardubicích. Podle pořadatelů ho vždy navštíví kolem deseti tisíc lidí a není důvod se domnívat, že letos to bude jiné. Minimálně předpověď počasí slibuje ideální podmínky pro rodinnou akci.

Fotogalerie

Programovou ochutnávku stejně jako každý jiný rok připravili organizátoři už na páteční odpoledne na břehu Labe. U mostu Pavla Wonky budou lidé moci v 16 hodin sledovat plavení obojživelné vojenské techniky v Labi.

To hlavní pak přijde v sobotu a v neděli, kdy areál kasáren obsadí ve dvou arénách veteránské kluby s naleštěnými vozy, celníci a policisté s vycvičenými psy, kluby vojenské historie či hasiči s historickými stříkačkami nebo nejmodernější vyprošťovací technikou.

Retro program rozjede hned v 9 hodin na „buzerplace“ uvítacím koncertem dechová kapela Pernštejnka. O hodinu později by už zájemci o vojenskou techniku měli mít dobrý výhled na tank arénu, kde se při pardubické premiéře předvede legenda druhé světové války - americký lehký tank M3A1 Stuart. Stejný tank měl být v květnu ozdobou plzeňských Slavností svobody, poškodil ho však během autohavárie požár.

„Kdo se chystal do Plzně, může přijet k nám. Z Polska k nám přijede spolu s lehkým bojovým vozidlem pěchoty M-113 Lynx, které v republice ještě nikdy nebylo. Návštěvníci se mohou těšit jak na statické, tak na živé ukázky,“ říká k největšímu lákadlu jednatel Retroměstečka Miroslav Toman.

Retroměstečko 2019

Akce se koná v sobotu a v neděli                v Masarykových kasárnách

Sobota 14. září - program od 9 do 18 hodin, uzavření kasáren v 22 hodin. 

Neděle 15. září - program od 9 do 16.30 hodin, uzavření kasáren v 19 hodin.

Na co láká program:

Hasičský záchranný sbor ČR a Intergovaný záchranný systém, sbory dobrovolných hasičů, hasičská a záchranářská technika od historických koněk a parních strojů po současnost, Policie ČR, Cizinecká policie ČR: odstřelovač, pyrotechnik, Celní správa ČR, Vězeňská služba ČR, Armáda ČR, speciální technika (SVOS, Explosia), ukázky jízdní policie, služební kynologie, prezentace vojenského muzea Králíky, kluby vojenské historie, veteránské vozy a motocykly, retro závodní stáj včetně ukázek pilotáže a driftu, těžká pásová a kolová technika, komentovaný provoz v tankové aréně. 

Více na retromestecko.cz.

Na své si přijdou i milovníci historických autobusů nebo traktorů, kterých se do Pardubic sjede hned několik. Techniky včetně stavebních strojů bude v kasárnách k vidění na 400 kusů. Organizátoři retro sraz okoření i po gastronomické stránce. 

„Nabídneme občerstvení v podobě polní kuchyně. Jednu z nich budou mít na starosti Poláci, kteří budou vařit výborný polský bigos,“ prozrazuje Toman.

Návštěvníci se mohou v rámci časových proluk těšit na ukázky techniky jakéhokoli účastníka, který se bude chtít po domluvě s organizátory svým strojem pochlubit před diváky.

Ti, co nestihnou celý program mezi 9. a 18. hodinou vstřebat během soboty, můžou přijít ještě v neděli, vstupenka je platná po oba dva dny.

„Lidé si budou moct s majitelem auta, vojenské techniky, zkrátka čehokoliv, plácnout a domluvit si třeba projížďku,“ láká jednatel akce, který připomíná i slavnostní ceremonii v pravé poledne. Tu za tónů československé státní hymny doprovodí navíc majáky a houkačky, následovat bude drift show v barvách trikolóry.