Retroměstečko si zatím svoje místo v bývalých kasárnách udrží

  9:16
Už podeváté se o víkendu koná v bývalých kasárnách na pardubické Višňovce Retroměstečko. A zdá se, že na stejném místě pořadatelé za rok oslaví i kulatou desítku. Pak bude třeba pro velkou přehlídku, kterou každý rok navštíví tisíce lidí, najít nové místo.

Přítomná technika Veřejné bezpečnosti zavedla návštěvníky vzpomínkami na doby minulé. (29. 9. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bývalá Masarykova kasárna v Pardubicích zejí celý rok prázdnotou. Město v nich udělalo poměrně málo využívané parkoviště, ale jinak lze za vysokým plotem sledovat jen devastaci a chátrání kdysi armádního majetku.

Ovšem existuje jedna výjimka. Ta nese jméno Retroměstečko, pod kterým se skrývá přehlídka starých aut, autobusů, hasičské či vojenské techniky, hraček nebo vybavení na kempování. To vše doplňuje řada živých přehlídek a ukázek.

„Letos nabídneme lidem vše, na co jsou z minulých ročníků zvyklí. Nebude chybět ani oblíbené přejíždějí starých aut pomocí vyprošťovacího tanku,“ uvedl hlavní pořadatel akce a její zakladatel Miroslav Toman.

Ten s kolegy sestavil dlouhý a pestrý program, který bude v kasárnách k vidění v sobotu a v neděli. Začíná se vždy v devět hodin ráno a v sobotu bude areál otevřený až do 22 hodin. V neděli se končí v 16:30 hodin.

„Děti do 150 centimetrů mají vstup zdarma. Dospělí a větší děti pak dají za lístek 200 korun,“ uvedli pořadatelé na webu retromestecko.cz, na kterém je k vidění také kompletní program akce, kterou třeba jen loni vidělo zhruba 20 tisíc zájemců.

Retroměstečko

Seznamuje s tradicemi a úspěchy naší republiky napříč různými obory. Lidé se seznámí s prací hasičů a integrovaného záchranného systému, bezpečnostních složek státu i firem působících na obranné platformě. Kromě toho se lidé mohou těšit také na auto-moto veterány, statická stanoviště, tankovou arénu, staré a dobové hračky, předměty i různou techniku a zajímavosti, které vystupovaly pod značkou Made in Czechoslovakia. Zpestřením je určitě možnost, techniku si doslova osahat, svézt se nebo si u konkrétního exponátu, nechat odpovědět na své otázky.

Zatím však není jisté, jak dlouho se vyznavači retra budou v bývalých kasárnách scházet. Radnice totiž chce v areálu začít stavět novou základní školu, a tak je pořádání dobového festivalu ohroženo.

„Příští rok máme slavit desáté narozeniny. Bylo by smutné končit devítkou, ale těžko říct, co bude za rok. Zprávy o využití kasáren chodí docela často a zatím se stále nic neděje,“ uvedl Toman.

A zdá se, že nyní je určitá míra klidu na místě. Podle náměstka primátora Jana Nadrchala z ANO není právě pravděpodobné, že už za rok se promění bývalý „buzerplac“ ve staveniště.

„Nyní se teprve zadala projektová dokumentace. Myslím, že ta nebude hotová dříve než příští rok na jaře. Pak se musí vyřídit všechna povolení. Pokud bych si měl tipnout, tak ještě za rok bude moci být Retroměstečko na svém dnešním místě,“ řekl Nadrchal.

Nikdo však neví, co bude potom. Podle Tomana jakékoliv zmenšení areálu vlastně jeho akci ukončuje. „Už nyní se tam nemůžeme téměř vejít. To bychom museli s městem hledat jinou variantu,“ uvedl zakladatel nezvyklé akce, která v podtextu nese Československou lidovou armádu a setkání hasičů a bezpečnostních složek.

Nicméně pořadatelé nějakou protekci u politiků rozhodně nehledají. Na svém Facebooku dokonce výslovně uvedli, že v areálu nebudou tolerovat žádné předvolební agitky.

„Pokud se nám někdo vloudí na akci s politickými letáčky či jinou propagací, prosíme vás, abyste nám je nahlásili,“ vyzvali hosty organizátoři Retroměstečka.