Referendum o hale v Opatovicích zatím nebude, odpůrci se soudu ozvali pozdě

  10:24
Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové nezasáhne do sporu o vyhlášení místního referenda o výstavbě velké průmyslové haly v Opatovicích nad Labem. Soudci uvedli, že návrh odpůrců byl podán opožděně.

Nová průmyslová hala by měla vyrůst na poli u Opatovic nad Labem. S její výstavbou nesouhlasí lidé z Opatovic a Čeperky. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Novou průmyslovou halu o výšce šestnáct a půl metru chce investor vybudovat na poli, které leží mezi velkou okružní křižovatkou a Čeperkou. Územní plán Opatovic to umožňuje.

Spolek Sousedé proti hale nasbíral pro návrh na vyhlášení místního referenda v květnu přes šest set podpisů a chtěl, aby bylo vyhlášeno současně s blížícími se volbami.

Vedení obce ale nalezlo v návrhu vady. Aktivisté proto žádali soud, aby určil, že návrh na vyhlášení referenda nedostatky nemá.

Podle soudů ale aktivisté podali svůj návrh z 4. července o dva dny později, než měli. Vyplývá to z usnesení soudu. Referendum se tak v září konat nebude. Zastupitelstvo by ale ještě tento měsíc mělo rozhodnout, zda a případně kdy se referendum uskuteční.

Spor zasáhl i do volební kampaně. Část aktivistů bojujících proti hale vytvořili jedno ze tří kandidujících seskupení.

4. února 2022

Autor: