Pramen Chrudimky láká před silvestrem davy. Turisté akci pořádají 35 let

  7:32
Novoroční předsevzetí se nedávají jenom na Nový rok. Už den před silvestrem na každoročním setkání u pramene Chrudimky si mnozí lidé slibují, co na sobě během následujícího roku zlepší. Nejinak tomu bude i letos.

Ze Silvestra na Chrudimce, který už po pětatřicáté organizuje Klub českých turistů Hlinsko, se postupem času stala hojně navštěvovaná událost.

Fotogalerie

Loni si do kopců mezi Kameničkami a Svratouchem našlo cestu kolem dvou tisíc lidí. Přestože meteorologové na přelom roku neslibují zrovna zimní počasí, podle organizátorů se to na účasti neprojeví.

„K prameni přichází turisté z blízkého okolí i ze vzdálených míst, a to nejen pěšky. Počasí posledních let dovoluje jet mnoha lidem na kole a na setkání potkáváme i jezdce na koních. V loňském roce bylo u pramene rozdáno 1 770 pamětních listů, skutečná účast byla však daleko vyšší, a to sníh také nebyl. Čekáme, že přijdou nejenom lidé z Hlinecka, ale i turisté z Jihlavy, Pardubic, Havlíčkova Brodu i Chrudimi,“ odhaduje za Klub českých turistů Vladislav Bárta.

Zájemci o uvolněnou předsilvestrovskou náladu, teplou medovinu a opečený buřt mohou přijít k Filipovskému pramenu kdykoliv v neděli mezi 10. až 15. hodinou.

Kdo se chce vyhnout největšímu náporu lidí kolem 13. hodiny, kdy na nedaleké Paseky přijíždí Klubem českých turistů vypravený autobus, měl by volit dřívější či pozdější hodinu.

Pěšky nebo autobusem

Autobus odjíždí ve 12:30 hodin od hlinecké sokolovny, na zpáteční cestu se pak vydá v 15:15 hodin. Při větším zájmu pojede autobus tam i zpět dvakrát.
Kdo si nezvolí vlastní trasu, může se k pramenu nejdelší řeky Pardubického kraje z Hlinska přidat k ostatním turistům. Sraz účastníků pěší trasy je v 11 hodin před ZŠ Resslova.

„Letos budeme mít u pramene také muzikanta s trumpetou, který bude hrát nejen koledy. Již po dvanácté je cesta k prameni spojena s charitativní akcí Novoroční čtyřlístek, která na přelomu roku probíhá na mnoha místech v republice. V loňském roce se u pramene Chrudimky vybralo rekordních 29 306 korun a už podruhé v řadě jsme byli nejúspěšnější v konkurenci šedesáti podobných akcí,“ říká Vladislav Bárta s tím, že z výtěžku vznikají bezbariérové turistické cesty pro vozíčkáře.

Z komorního setkání několika rodin akce pro davy

Jeden z prvních silvestrů u pramene Chrudimky. Snímky z 31.12.1984
Jeden z prvních silvestrů u pramene Chrudimky. Snímky z 31.12.1984

Z původně komorního setkání několika málo rodin u pramene nejdelší řeky Pardubického kraje se postupem času stala akce, na kterou si udělá čas každoročně rekordní množství turistů. „Taková ta idylka prvních pochodů s davy lidí postupně vymizela, ale s tím se nedá nic dělat. Naopak nás těší, s jakou oblibou naši akci lidé berou,“ říká za Klub českých turistů Vladislav Bárta.

Říká se, že pramenů Chrudimky je hned několik. Konají se silvestry u toho pravého?
Opravdu je sporné, zda jde o skutečný pramen Chrudimky. Pan Munzar v televizním pořadu Zpět k pramenům uvedl jako hlavní pramen ten na úpatí Volákova kopce u Kameniček. Možná by nám vodohospodáři řekli, jaký pramen je nejsilnější. Každopádně Filipovský pramen je nejhezčí a nejznámější a nikdy nevysychá. Dokonce jsme ho před několika lety označili kamenem, do kterého je vytesáno jeho jméno s nadmořskou výškou. Za celou dobu trvání silvestrů na Chrudimce jsme k jinému nechodili.

Kolikátým rokem se vlastně u pramene scházíte? Kdo akci vymyslel?
Takovým duchovním otcem akce je bývalý předseda klubu turistů v Hlinsku Václav Plíšek. Na samém začátku před 35 lety se nás scházelo jenom pár rodin s dětmi. A to ještě byli jenom členové klubu, žádná veřejná akce. Bylo to ještě hodně romantické. Přistrojili jsme si tam vánoční stromek, zazpívali koledy, děti si tam vzaly dárky pro ostatní a vzájemně si je vyměňovaly. Nezapomněli jsme si samozřejmě vzít buřty. My dospělí jsme i něco popili. (smích)

Jak dlouho jste to vydrželi?
S takto malou účastí to v podstatě probíhalo asi deset roků. Pak se začali přidávat další a další, až to došlo do formy, kterou většina lidí zná z posledních let. Dnes na akci chodí celé obce i se starosty. Ať už ze Svratky, z Chlumětína, z Kameniček, z Jeníkova, z Hlinska nebo z Chrudimi, Havlíčkova Brodu i Jihlavy. Dnes přichází lidé, kteří na turistické akce v průběhu roku nechodí.

Na který z ročníků silvestra u pramene nezapomenete?
Kromě těch prvních si vzpomínám na jeden, kdy jsme měli problém dostat do lesa várnici s čajem, který tam nabízíme. Tolik sněhu tenkrát napadlo.

Proč se akce koná o den dříve, než je skutečný silvestr?
Dříve jsme setkání u pramene měli posunuté blíž k Vánocům, to se však nehodilo kvůli rodinným sešlostem a návštěvám. Zjistili jsme, že den před silvestrem je výborný termín, kdy má nejen většina lidí volno, ale jde o takovou předzvěst konce roku. Každý to tak chápe a už se vybaví na cestu. (smích) Po vánočním klidu navíc kdekdo začíná cítit, že by se měl začít po tom hodování hýbat, a tak túrou udělá i něco pro své zdraví. Mnozí se tam navíc setkávají se známými a blahopřejí si k novému roku. Kdo by náhodou na něco zapomněl, buřty i medovina budou stejně jako loni k mání. Akce není až tolik o turistice jako spíše o povzbudivé atmosféře na konci roku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz