Oheň chatu zcela zničil, klouzajícím hasičům museli asistovat silničáři

  18:08
Ranní požár chaty v Třemošnici na Chrudimsku zaměstnal nejen devět jednotek hasičů, ale také silničáře. Voda stékající při zásahu mrzla a hasiči se museli pohybovat po ledu. Velitel zásahu si proto vyžádal pomoc silničářů.

Na místě požáru chaty zasahovalo devět jednotek hasičů, a to i ze sousedních krajů - Vysočiny a Středočeského. | foto: HZS Pardubického kraje

Nyní už je jasné, že silně poškozený objekt se bude muset pomocí těžké techniky strhnout. 

„Příčinou vzniku požáru je zřejmě skrytá závada na komínu, a to v místě, kde komínové těleso prostupuje heraklitovou zdí. Škoda bude asi 1,2 milionu korun,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Ranní zásah komplikoval mráz, který dosahoval časně ráno minus pěti stupňů Celsia. Stékající použitá voda pod nohama zasahujících hasičů namrzala a vytvářela souvislou vrstvu ledu. 

Proto na místě zasahovali i pracovníci Správy a údržby silnic Pardubického kraje a posypávali zledovatělá místa.

Na místo se sjelo celkem devět jednotek hasičů, z toho dvě jednotky byly povolány ze sousední Vysočiny a Středočeského kraje. 

Chata o rozměrech zhruba 5 x 5 metrů byla při příjezdu první jednotky na místo již celá v plamenech.

Hasiči museli ochlazovat před velkým žárem i okolní objekty. 

„Práce hasičů v mrazivém počasí je komplikovaná. Hrozí mnoho rizik. Dochází k zamrzání čerpadel, hadicových vedení a armatur, voda použitá na hašení neodtéká, ale vytváří na konstrukcích, přístupových cestách a požární technice silné vrstvy ledu, a tím dochází k omezení pohybu hasičů,“ řekla Horáková. Při mrazu také dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření.

Autor: