Víkendové průtrže mají oběť, muž nalezený v kaluži podle pitvy utonul

  12:40,  aktualizováno  13:24
Policie potvrdila, že 56letý muž, kterého lidé v neděli našli ležet v kaluži vody po prudkých deštích v Kojicích na Pardubicku, utonul. Je tedy obětí víkendových bouřek, které páchaly škody i v dalších částech České republiky.

ilustrační snímek | foto: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

„Muž zemřel následkem utonutí,“ potvrdil na základě zdravotní pitvy iDNES.cz policejní mluvčí Ondřej Zeman. Proč muž do kaluže spadl, zatím není jasné. Policie případ dál vyšetřuje a nechce sdělovat podrobnosti. Cizí zavinění ale policie vyloučila.

Záchranáře volali lidé z vedlejší obce, která již patří do Středočeského kraje.

Muže nalezli ve vodě, která stékala intenzivně z polí. Případem se zabývají policisté Pardubického kraje,“ popsal o víkendu situaci mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Podle agentury ČTK muž ležel mezi zpevněnou asfaltovou komunikací a plotem v záplavě vody, která se hrnula z polí. Svědci ho našli před polednem. Pokus o resuscitaci nebyl úspěšný.

Hned za hranicí katastru Kojic už začíná středočeský okres Kolín a právě Kolínsko bylo podle meteorologů lokalitou, kde v neděli pršelo z celé země nejvíce. Za den spadlo 129 litrů vody na metr čtvereční. Z toho 115 litrů napršelo během dvou hodin, šlo tedy o velmi intenzivní déšť.

Vydatně pršelo také v Krušných horách a v Novém Městě na Moravě.

„Bouřky byly hodně lokální, takže zatímco někde vyvolaly až povodně, v jiných místech byly podstatně slabší. Na severovýchodě republiky dokonce byly zcela beze srážek,“ uvedl v pondělí František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

To vytváří paradoxní situaci. Zatímco některé toky zejména v povodí Vltavy ještě stále vykazují průtoky odpovídající stavu sucha, jinde už jsou toky i půda nasycené a v případě dalších prudkých srážek hrozí bleskové povodně.

Podle agentury ČTK klienti nahlásili pojišťovnám po víkendových bouřkách a přívalových deštích přes 1 700 škod za zhruba 100 milionů korun. Nejčastěji jde o vytopené sklepy, poškozené fasády, poničené střechy nebo automobily. Nejpostiženější jsou Středočeský a Pardubický kraj a Vysočina.

Například na Chrudimsku, kde mimo jiné příval vody vyplavil domov důchodců v Heřmanově Městci, se objevují nové problémy, i když už druhý den neprší. Voda poškodila sklad Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Podle jeho předsedy Pavla Švagra z areálu unikla nafta. Hrozí znečištění studní.

Kojice na Pardubicku

Kojice na Pardubicku

Autoři: ,