V pitné vodě v Poličce byly noroviry, lidé ji musejí dál převařovat

  16:26
Obyvatelé Poličky na Svitavsku musejí dál převařovat pitnou vodu. Doporučení vydané Krajskou hygienickou stanicí Pardubického kraje platí do doby, než z vodovodních trubek zmizí poslední znečištění, které způsobily noroviry.

Kohoutek, ilustrace | foto: shutterstock

Jejich výskyt potvrdily rozbory. Viry způsobují zvracení a průjmy a jsou rezistentní vůči chloru, řekl ČTK ředitel odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Pardubicích Jaroslav Říha.

„Je to jeden z nejinfekčnějších virů, naprosto běžně se vyskytující, který se přenáší kontaktem mezi lidmi i z kontaminovaných povrchů. Je nesmírně odolný, působí na něj jen vybrané desinfekční prostředky s vysokým obsahem alkoholu,“ uvedl Jaroslav Říha.

Kvalita vody, která proudí do domácností, je ale už lepší. Vodohospodáři do Poličky přivádějí vodu ze zdrojů v Čisté a Sebranicích. Zbytky znečištěné vody však i přes proplachování a intenzivnější chlorování v sítí zůstávají.

„Platí, že dokud se neprokážou dva po sobě negativní odběry bez virů a bakterií, nemůže se odvolat opatření spočívající v převáření vody. Podle rozborů nám však do vodovodu už žádné znečištění nevniká. Provozovatel vodovodu provádí dál chlorování celého systému včetně vodojemů,“ upřesnil situaci starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Podle hygieniků proplachování vodovodní sítě může pomoci noroviry odstranit. Chlorování zase zlikviduje bakterie, které se na onemocněních mohly také podílet. Další rozbor vody plánují hygienici v pondělí. Bude také nutné přesněji určit kmeny objevených bakterií. 

Není jasné, kde se nečištění vzalo

Předseda představenstva společnosti provozující vodovod si neumí přítomnost norovirů v pitné vodě vysvětlit. Vodárny už vyprázdnily jeden vrt, kde bylo znečištění nalezeno, vytáhly čerpadla a vše dezinfikovaly. Zdroj také pracovníci prohlédli kamerou za přítomnosti hydrogeologa. Vodárny se snaží zjistit, jestli se znečištění do vrtu nedostalo z podzemních vod.

„Kontrolujeme také kanalizaci, odlehčovací komory a další zařízení. Kroutí nad tím hlavou i lidé, kteří mají praxi desítky let,“ řekl ČTK Šunka.

Podle hygieniků mohly průjmem a střevními potížemi onemocnět desítky až stovky lidí. „Ordinace lékařů v pondělí navštěvovali hlavně děti a starší lidé, mladší jsou vůči tomuto onemocnění více rezistentní,“ sdělila hygienička Olga Hégrová.

Podobný případ s noroviry se před čtyřmi lety objevil ve vodovodu v pražských Dejvicích a Bubenči. Na vině byl průsak z kanalizace.

Autor: