iDNES.cz

Pardubice zvažují, zda nezačnou platit pohotovost pro dospělé místo kraje

  12:06
Otevřeno 17 dní, zavřeno 13. Tak v listopadu funguje lékařská pohotovost pro dospělé v krajském městě. Pardubičtí zastupitelé budou rozhodovat, zda město nemá zajistit provoz pohotovosti místo kraje. Návrh SPD by však přišel rozpočet ročně na 7,5 milionu korun.

V pardubické nemocnici nechtějí lékaři sloužit pohotovost. | foto: Pardubický kraj

Pacienti už déle než rok nemají jistotu, že v Pardubicích večer najdou pomoc v ordinaci Lékařské pohotovostní služby pro dospělé (LPS). Kraj nedokáže sehnat pro tuto službu dost lékařů, a tak je ordinace pohotovosti v některých dnech zavřená a lidé musejí hledat pomoc na některém oddělení krajské nemocnice.

Zastupitel Pardubic zvolený za SPD lékař Vítězslav Novohradský, který do jara roku 2020 provoz pohotovosti obstarával, navrhuje zaplatit z městského rozpočtu 7,5 milionu korun na zajištění pohotovosti. O návrhu by měli zastupitelé hlasovat v pondělí.

„Pardubický kraj by mohl lidem zajistit slušnou a dostupnou pohotovostní službu, ale není ochoten platit lékařům a zdravotním sestrám takovou odměnu, která by pro ně byla zajímavá,“ uvedl Novohradský, podle jehož návrhu lékaři dostanou tisíc korun za hodinu služby a dvojnásobek o víkendech a svátcích.

Zdravotní sestry pak přes 600, respektive 1 000 korun za hodinu. Pohotovost by navíc rozšířila i ordinační hodiny. Výhodou podle Novohradského bude nejenom lepší péče pro nemocné, ale i fakt, že zdravotníci v Pardubické nemocnici budou mít více času na své pacienty.

Náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD) už s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým o možné pomoci ze strany města jednal. Ten problém s pohotovostí v Pardubicích nevidí.

„K pohotovosti je potřeba říci, že potřebná péče je vždy pro pacienty zajištěna. Lékařskou pohotovostní službu pro dospělé pacienty může nahrazovat ústavní pohotovostní služba sloužená na příjmových ambulancích jednotlivých lůžkových oddělení Pardubické nemocnice,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Zajištění LPS je legislativní problém, protože není možnost lékařům nařídit, aby sloužili,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN).

Kraj: Pokud chce město pomoci, tak může

Na druhou stranu kraj pomoc neodmítá. „Pokud bude ze strany města vůle pomoci, tak se nebráníme. Musí ale dojít ke trojstrannému jednání kraje, města a nemocnice, která tuto službu zajišťuje. Musí se zvolit takové východisko, které nebude likvidační pro ostatní LPS v kraji,“ řekla Matoušková.

Naráží tak patrně na to, že pokud budou odměny zdravotníků na LPS v Pardubicích výrazně vyšší než v ostatních ordinacích LPS v kraji, může to udělat zlou krev.

Pardubická opozice návrh odmítá. „Nemůžeme přece jen tak někomu z ruky dát 7,5 milionu na rok, aby provozoval pohotovost. Očekával bych nejprve výběrové řízení,“ uvedl zastupitel Ondřej Müller z TOP 09.

„Celý ten návrh je hodně neobvyklý a odporuje hned mnoha zvyklostem na radnici a mám pocit, že nejenom jim,“ uvedl bývalý náměstek primátora za ODS Petr Kvaš.

„Návrh počítá se založením městské společnosti Pardubická pohotovost, kterou bude mít na starosti odborný garant,“ uvedl Novohradský.

Zástupci ANO upozorňují, že není standardní platit z městských peněz službu, kterou má zajistit kraj. Návrh ale dopředu neodmítají.

„Nebráníme se myšlence kraji pomáhat s platbami a podobně. Je ale nutné vše se zástupci kraje dohodnout. Řekl bych, že návrh pana Novohradského je podobný, jako kdybychom chtěli stavět dům od střechy. Nejdříve je totiž potřeba vždy vybudovat základy, tady se na to jde z mého pohledu opačně,“ řekl náměstek primátora za ANO Jan Hrabal.

zpět na článek