iDNES.cz

Firmy v kraji plánují zvedat mzdy, na republikový průměr to ale nestačí

  10:30
Většina firem v Pardubickém kraji bude v roce 2020 přidávat svým zaměstnancům, některé připravily i další bonusy. Průměrný plat v regionu však stále patří mezi ty nejnižší v zemí. Hůře jsou na tom lidé pouze ve Zlínském a Karlovarském kraji.
Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ekonomika zatím šlape, firmy mají zakázky, a naopak jim chybí dostatek kvalitních pracovníků. To vše s sebou nese jeden pozitivní efekt. Ve většině firem v Pardubickém kraji se mzdy zvyšují pravidelně. A podle všeho bude trend pokračovat i letos.

„Jako každý rok, i v roce 2020, plánujeme navyšování mezd. Výše se odvíjí od hospodářských výsledků společnosti a jednání s kolegy z odborové organizace. V roce 2019 jsme kromě navýšení mezd zavedli i nový bonus nebo odměnu za pracovní výročí,“ uvedla mluvčí společnosti Foxconn Radmila Čukatová. Firma je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji.

Každoročně vyjednává s odborovou organizací o navyšování mezd. „Chceme najít kompromis mezi tím, co je na trhu konkurenceschopné, ale také udržitelné do budoucna. Naším cílem je mít dohodu před 1. dubnem, kdy k navyšování dochází,“ řekla mluvčí Čukatová.

Foxconn poskytuje širokou škálu benefitů, jako je třeba Cafeteria, pět týdnů dovolené, Multisport karta, zvýhodněné volání, obědy od osmi korun. Z kolektivního vyjednávání vyplyne, zda bude firma jejich nabídku rozšiřovat.

Letos bude přijímat nové zaměstnance. „Foxconnu se daří a jsme dlouhodobě stabilní. Plánujeme další nábory na různé pozice v obou našich lokalitách – v Kutné Hoře i Pardubicích. Připravujeme nové náborové kampaně,“ dodala Čukatová.

Přidávat se chystají také v Isolitu Bravo, který sídlí v Jablonném nad Orlicí. O kolik, to zatím není jasné. „Vytkli jsme si cíl být ve věci mezd o 10 procent nad úrovní Pardubického kraje. A toho se minimálně držíme,“ uvedl ředitel společnosti Isolit Bravo Kvido Štěpánek.

Šéf Isolitu Bravo: Přidávat budeme, ale podle výkonu

Firma má také svůj systém benefitů. „Nikdy nekončícím úsilím se snažíme zvyšovat adresnost, to znamená odměňovat s přihlédnutím k výkonu, znalostem, pracovnímu nadšení, součinnosti v kolektivu,“ řekl Štěpánek s tím, že zaměstnanci společnosti jsou za pracovní nasazení odměňováni pravidelně.

„Započítám-li třináctý plat, pak mají spolupracovníci sedm měsíců v roce finanční benefity nad rámec dohodnutých mezd a písemných mzdových výměrů. Jsou to nadstandardní čtvrtletní benefity, příspěvek na dovolenou, příspěvek na Vánoce a čtvrtina z podílu na zisku firmy. Sečteno podtrženo, je to sedmkrát za rok nemálo navíc k výplatě,“ dodal Kvido Štěpánek.

Platy se mají zvýšit také ve společnosti Unipetrol, kam spadá například pardubické Paramo. 

„V našich šesti výrobních závodech pracuje přes 4 800 zaměstnanců. Na letošní rok plánujeme navýšení platů. Jednání s našimi odbory právě probíhají. Snažíme se najít kompromis mezi očekáváním odborů a možnostmi společnosti s přihlédnutím k aktuálním podmínkám i makroekonomickému vývoji v našem odvětví,“ sdělil mluvčí firmy Pavel Kaidl.

Průměrný plat v kraji je momentálně 30 377 korun

I v Paramu dostávají zaměstnanci různé benefity a odměny. „Součástí jednání o nové kolektivní smlouvě jsou i novinky v benefitním systému. Do ročního platu započítáváme i finanční odměny související s výkonem práce a plněním bezpečnostních požadavků,“ řekl Kaidl.

Průměrná hrubá mzda ve třetím čtvrtletí roku 2019 v Pardubickém kraji meziročně stoupla o 6,5 procenta na 30 377 korun. Zaměstnanci měli třetí nejhorší výdělky v zemi. Nižší průměrné mzdy měli pracovníci jen ve Zlínském a Karlovarském kraji. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Meziročně se mzdy v průměru zvýšily o 1 849 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen vzrostl měsíční výdělek o 3,6 procenta. Firmy v Pardubickém kraji ve sledovaném čtvrtletí zaměstnávaly 184 400 lidí, což je o 400 pracovníků méně než ve stejném období minulého roku.

V Česku se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí roku 2019 meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33 697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2 163 korun více než před rokem. Při započtení růstu spotřebitelských cen výdělky rostly o čtyři procenta.

zpět na článek