Loučení Beňačkové. Pardubické hudební jaro láká i na Rudyho Linku a Nohavicu

  9:18
Jedno loučení, příběh klavíru světoznámé značky, lidové písně v podání vynikajícího tenoristy, souhra písničkáře s filharmoniky, mladí talentovaní hráči nebo jazzová one man show. Nejen to nabídne 46. ročník Pardubického hudebního jara, po Smetanově Litomyšli druhý festival s dlouholetou tradicí v kraji.

Sopranistka Gabriela Beňačková | foto: Relative PR

Začíná již v úterý 2. dubna a paradoxně hned tento zahajovací koncert bude ve znamení jednoho velkého loučení.

„Naše pozvání přijala legendární operní pěvkyně Gabriela Beňačková, která se loučí se svou profesionální kariérou. Tento večer bude jedním z posledních jejích koncertů. Pěvkyně, která jako první ztvárnila Jenůfu v Metropolitní opeře v New Yorku, uvede v Pardubicích árie z Prodané nevěsty, Rusalky nebo Její pastorkyně,“ řekla Vladislava Kopecká, vedoucí koncertního oddělení Komorní filharmonie Pardubice, která festival pořádá.

Festival sestává z 15 koncertů, které se uskuteční nejen v Pardubicích, ale i Heřmanově Městci, Cholticích, Sezemicích, v Přelouči a Seči.

„Hlavní těžiště festivalu spočívá v komorních koncertech, hned pro čtyři pořady jsme využili zrekonstruované Gočárovy mlýny. V tamější galerii uvedeme například úchvatný koncertní melodram Richarda Strausse Enoch Arden, ve kterém se představí klavírista Miroslav Sekera a herec Jaromír Meduna,“ sdělila Kopecká a dodala, že v Gočárově galerii v dalších večerech vystoupí Smetanovo trio nebo klavírista Ivo Kahánek, který přiblíží cestu klavírů značky Petrof od historie po současnost.

Pardubické hudební jaro se však nedrží jen oblasti klasické hudby, což dokazují programy s jazzmanem Rudym Linkou a folkovým písničkářem Jarkem Nohavicou.

„One man show Rudyho Linky je pojata jako divadelní stand up vystoupení, které kromě sólových hudebních vstupů doplní projekce fotografií a virtuálních hostů,“ představila Kopecká poněkud netradiční pořad, který ovládne Sukovu síň Domu hudby.

Druhým takovým vybočením z klasického žánru budou dva koncerty Jarka Nohavici. Nezaměnitelnému a osobitému textaři a uznávanému písničkáři bude po dva večery patřit pardubický Ideon.

„Přichystali jsme dva koncerty, ovšem každý bude úplně jiný. Ten první totiž Jaromír Nohavica odehraje s filharmoniky, jeho písně pro orchestr zaranžoval dirigent a skladatel Marko Ivanović. Druhý večer už budou Jarka Nohavicu doprovázet jen Robert Kusmierski na akordeon a Pavel Plánka na bicí,“ řekla Kopecká.

Má vlast pro dvě harfy

V dalších večerech se posluchači mohou těšit na Wihanovo kvarteto a violistu Jiřího Kabáta, Barocco sempre giovane, špičkového basbarytonistu Gustáva Beláčka, polského varhaníka Ireneusze Wyrwu a Žesťové kvinteto pardubické filharmonie nebo třeba harfistku Janu Bouškovou, která měla zdravotní pauzu, ale už je zpět a ve formě, což ukáže spolu se svou srbskou studentkou Minjou Stojanovič, neboť společně předvedou tři části Smetanovy Mé vlasti v úpravě Jany Bouškové pro dvě harfy.

Festival dává velký prostor i mladým talentovaným nadějím. „Tady navazujeme na bývalého pořadatele festivalu Josefa Krečmera, který tímto podporoval začínající umělce,“ vysvětlila Kopecká. V dramaturgii tak mají své místo vynikající klavírista Jan Čmejla, talentovaní studenti pardubické konzervatoře Martin Zdvihal (housle) a Tobiáš Krpec (kytara), herec pardubického divadla Štěpán Pospíšil nebo kontratenorista Vojtěch Pelka.

Závěrečný koncert festivalu bude v režii pořadatelské Komorní filharmonie Pardubice. Pod vedením dirigenta Jana Kučery s ní totiž vystoupí tenorista Štefan Margita, opět v Sukově síni Domu hudby a poté s reprízou v České Třebové. „Zatímco první polovinu koncertu budou tvořit známé tituly klasické hudby, v té druhé si vyslechneme české, moravské a slovenské lidové písně v nevšední aranži a v originální interpretaci Štefana Margity,“ dodala Kopecká.

Součástí letošního festivalu bude hudební doprovod při bohoslužbě v Pardubicích. Podrobný program je na pardubickehudebnijaro.cz, stejně jako zbývající vstupenky.