Lidé s příchodem teplého počasí zaplnili sady, roušku nosí málokdo

  12:50
Nejenom pražská náplavka, ale také pardubické Bubeníkovy či Tyršovy sady zaplnily ve středu stovky lidí, které vylákalo ven mimořádně teplé počasí připomínajícím spíše léto. Problémem je, že roušky ani rozestupy většina lidí neřeší.

Fronta na zmrzlinu s minimálními rozestupy, okénko s čepovaným pivem nebo dětské hřiště, na kterém byla hlava na hlavě.

Tak to ve středu vypadalo v Bubeníkových a Tyršových sadech v Pardubicích. Nešlo si nevšimnout, že roušku nebo respirátor buď většina lidí neměla vůbec, nebo ji měli jen pod bradou.

Na nedodržování vládních opatření v boji proti koronaviru byla upozorněna i městská policie. 

„Strážníci v Pardubicích ve středu obdrželi oznámení na více než 200 osob, které v Bubeníkových sadech nedodržují platná nařízení. Hlídky městské policie toto oznámení potvrdily. Ve velkých shlucích lidí byla rouška či respirátor spíše čestnou výjimkou, než pravidlem,“ uvedl mluvčí strážníků Jiří Sejkora s tím, že hlídky nikoho nepokutovaly.

Vše se podle mluvčího dalo vyřešit domluvou. „Nezaznamenali jsme žádného problémového jedince. Se strážníky se nikdo nehádal. Lidem jsme pouze připomenuli, že mají dodržovat vládní nařízení v podobě dvoumetrových rozestupů a ochrany dýchacích cest. Většina lidí situaci před strážníky napravila,“ dodal.

Lidé by si měli uvědomit, že povinnost nosit ochranu dýchacích cest platí v celém zastavěném území města a vztahuje se i na městské parky.

Koronavirus v číslech

Z aktuálních dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v Pardubickém kraji se od loňska nakazilo 87 165 lidí. Nákaza se tak prokázala u takřka 17 procent obyvatel (v kraji žije přes půl milionu lidí).

Za středu testy prokázaly 411 nových nákaz koronavirem. Minulou středu jich bylo 472 a předminulou středu se počty ustálily na 704 případech.

Od začátku pandemie se z covidu vyléčilo 77 314 lidí v kraji, zemřelo 1 248 obyvatel kraje.

Žádné trvalé nebo zvláštní hlídky, které by během Velikonoc na dodržování pravidel v parcích dohlížely, pardubická městská policie rozmístit neplánuje. „Cílené kontroly v parcích neplánujeme. Provádíme běžný výkon služby včetně kontrol dodržování vládních nařízení. Ve chvíli, kdy nám přijde oznámení, hlídka na místo vyjíždí,“ sdělil Sejkora.

Strážníci spoléhají hlavně na zodpovědnost každého jednotlivce a veřejnost k dodržování vládních nařízení vyzývají od středy přes webové stránky a sociální sítě. 

„Zcela chápeme, že spolu s uzavřenými okresy zbývá jako jedna z mála možností procházka do parku a rozumíme tomu, že hezké počasí táhne lidi ven. Apelujeme ale na vaši odpovědnost a ohleduplnost k ostatním lidem při dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních a nošení ochrany dýchacích cest,“ vzkazují lidem strážníci prostřednictvím webových stránek, Twitteru nebo Facebooku s dodatkem: „Ať už máte v tuto chvíli názor na opatření či politiku jakýkoliv, tomu viru je váš postoj lhostejný. Jakkoliv je to nepříjemné, dodržujte stále platná opatření. Ne kvůli tomu, že jsou nařízena, ale kvůli tomu, aby se snížila rizika přenosu a tím i zátěž zdravotníků.“

Autor: