Vítězem prvního česko-slovenského mistrovství v orbě je Slovák Chromec

  17:40
První Česko-slovenské mistrovství se konalo v úterý v Nabočanech na Chrudimsku. Vítězem se stal zástupce Slovenska Lubomír Chromec.

Zatímco hlavní plocha na poli v Nabočanech patřila výstavě Naše pole, v odlehlé části se oralo, a to s koňmi a na mezinárodní česko-slovenské úrovni. Konalo se zde 1. Mistrovství Česko-Slovenska v orbě.

Na ohraničeném poli soutěžila těsně vedle sebe osmička soutěžících z Čech i Slovenska. Protože před kláním zapršelo, byla pro orbu dobrá půda.

„Co říkám oráčům vždy – rozhoduje poslední brázda, jak je udělaná. Zda je čistá, zda je rovná, zda u ní není rozházená půda. Na začátku nesmí orat hluboko, jen mělce, aby – když to složí – nevznikl hrb. Začátek orby a ukončení, to jsou dva zlomové body, které rozhodují,“ uvedl předseda rozhodčích Jozef Ďuďák.

Se svými kolegy obcházel zorané řádky hlíny. Někdy byli rozhodčí spokojeni, jindy kývali nespokojeně hlavou a udíleli rady do dalších závodů.

Hodnotili, zda je brázda rovná, jestli je prooraný pozemek po celé délce. Zkoumali také hloubku brázdy, její dotažení na kraj pozemku nebo vytváření pravidelných skladů, tedy hřebínků z hlíny. Porota sledovala také orbu do rozoru, kde se oráč napojoval na sousedovu brázdu a postupoval do středu pozemku.

Celkem bylo 10 kritérií zaměřených na kvalitu orby, další měřítko 15 centimetrovou hloubku brázdy splnili všichni oráči. Posledním spíše doplňkovou hodnotící disciplínou byla souhra s koněm, výstroj a ústroj oráče.

„Je krásné, že v rámci chovu koní pořád šlechtíme koně na užitkovou vlastnost, tedy na co byli koně využívaní. Vidíme zde pestrou škálu plemen. Od menšího plemena haflinga, po chladnokrevná plemena norických belgických, polských koní,“ řekl rozhodčí, který je předsedou Asociace chovu koní Jaroslav Dražan, který býval svého času také ředitelem kladrubského hřebčína.

Řekl, že na spolupráci oráče a koně se ukáže charakter a temperament koně. Také učenlivost zvířete a v neposlední řadě také um oráče, jak si seřídí pluh a jak ho poslouchají koně.

Jelikož v Nabočanech se konalo Česko-slovenské mistrovství, bude následovat Slovensko-česká odveta. A to 28. srpna v Podolí u Nového Města nad Váhem. Čeští oráči mají slovenským co vracet. V Nabočanech totiž zvítězil se svou párou Lubomír Chromec ze Slovenska.

Autor: