Kraj nechal opravit 112 oken na gymnáziu, už po čtyřech letech je musí měnit

  10:44
Gymnázium v Ústí nad Orlicí prošlo rekonstrukcí, v červnu se ale změní opět ve staveniště, protože na něm začnou vyměňovat 112 vadných oken. A to i přesto, že před čtyřmi roky Pardubický kraj zaplatil kompletní rekonstrukci budovy včetně oken. Práce budou stát dle odhadů přes sedm milionů korun.

Moderna z roku 1913 vznikla podle návrhu architekta Jana Pacla, budova je památkově chráněné od roku 1958. | foto: Aneta Paseková

V památkově chráněné budově z roku 1913, kterou navrhl ve stylu moderny architekt Jan Pacl, by měli stavbaři pracovat letos od června do poloviny října. Mají za úkol vyměnit původní špaletová okna za jejich přesné repliky.

„Jsou to pro nás další starosti a práce, čeká nás divoký srpen,“ řekl ředitel gymnázia Marek Hoffmann.

Postavili terminál za 120 milionů, je ale daleko. Autobusy tam jezdit nebudou

Když se chystala oprava gymnaziální budovy, jež je jednou z dominant Ústí nad Orlicí, památkáři se bránili tomu, aby všechna původní okna nahradila nová. Část oken stavbaři vyměnili, zbytek ale zachovali tak, že vnější křídla špaletových oken prošla repasí, vnitřní pak byla vyměněna za repliky s izolačním dvojsklem.

To se podle posledního stanoviska pardubických památkářů ukázalo jako „konstrukčně i technologicky nevhodným řešením“. Nová okna slouží dobře. Na ta repasovaná si škola stěžuje. Netěsní, rosí se, loupe se barva.

„Stav oken se po repasi v důsledku nových, částečně zlepšených izolačních vlastností a kondenzace vody v nevhodném prostoru zhoršoval a v současnosti jsou okna hodnocena jako konstrukčně a izolačně nevyhovující a vhodná k výměně,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Památkáři se už vyjádřili, že s výměnou souhlasí. S firmou, která rekonstrukci prováděla, se ale kraj na reklamaci zatím nedomluvil. „Ve snaze urychleně zvýšit užitné vlastnosti oken se jako nejvhodnější a především nejrychlejší cesta jeví provést výměnu za repliky bez součinnosti zhotovitele,“ uvedl Barták.

Dodal, že finanční stránku bude kraj řešit s dodavatelem stavby až následně. Jednou z možností je podle něj čerpání bankovní záruky.

17. ledna 2022