Volno za očkování je populismus, odmítl vládní výzvu Pardubický kraj

  16:12
Výzva Babišovy vlády, aby obce a kraje daly dva dny volna svým zaměstnancům, kteří absolvovali anebo letos absolvují očkování, se v Pardubickém kraji neujala. Z větších měst regionu úředníkům benefit poskytly jen Chrudim a Svitavy.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Tajemnice Městského úřadu Ústí nad Orlicí Gabriela Mánková uvedla, že úředníci během pandemie byli střídavě na home office a na úřadu.

„Vyhodnotili jsme to tak, že toho volna bylo dostatečné množství, aby si zaměstnanci tyto záležitosti mohli vyřídit,“ uvedla.

Jinde upozorňují, že žádné dodatečné volno kvůli očkování není nutné. „Zaměstnanci na to mohou využít standardně sick days,“ řekl například mluvčí Litomyšle Michele Vojáček.

Pardubický kraj výzvu vlády kritizuje a rozdávat dva dny volna nedoporučil školám, sociálním ústavům ani dalším zařízením, která pod něj spadají. „Nebudeme naskakovat na populistické návrhy,“ řekl hejtman Martin Netolický (3PK) během posledního jednání krajských zastupitelů. 

Starosta Chrudimi František Pilný (ANO) totiž vedení kraje vyzval, aby své rozhodnutí přehodnotil a zachoval se stejně jako Chrudim, která dva dny placeného volna svým zaměstnancům dopřála. Neuspěl.

Volno za očkování

Vláda doporučila všem zaměstnavatelům, aby jako motivaci či benefit dali dva dny placeného volna navíc zaměstnancům, kteří letos absolvovali či absolvují očkování proti covidu–19. Vláda současně schválila dva dny placeného volna pro státní zaměstnance, kteří tento předpoklad splňují nebo letos splní. Kabinet vyzval kraje či obce, aby u svých zaměstnanců postupovaly stejně.

Úředníci podle ředitele krajského úřadu Jaroslava Folprechta nyní spíše musejí napnout síly a dohonit výpadky z minulých měsíců. „Podle mých informací jediný kraj, který k tomu přistoupil, je kraj Moravskoslezský,“ uvedl.

Náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Michaela Matoušková (STAN) argumentuje tím, že dva dny volna, jak je vláda navrhla, nedávají smysl.

„Vláda se k této nabídce uchýlila až ve chvíli, kdy jsme v Pardubickém kraji měli oočkováno na krajském úřadu a v sociálních službách většinu pracovníků. Pokud tam má vznikat motivační prvek, musí být učiněn předtím, a nikoliv potom. Dávat někomu dva dny volna dodatečně, když mají být použity, kdyby člověku nebylo nejlépe, to není žádná motivace,“ uvedla Michaela Matoušková (STAN).

Dva dny dostali úředníci ve Svitavách. Starosta Svitav David Šimek přesto výzvu vlády kritizuje.

„Vnímám to jako populistické gesto. Na druhou stranu, městský úřad jsme na rozdíl od jiných institucí nezavřeli, jeli jsme v plném tempu celé covidové období, nepřešli jsme do režimu home office. Proto jsme vyhodnotili dva dny volna jako benefit, který dáváme zaměstnancům za jejich nasazení,“ řekl Šimek.

Ústava České republiky nedovoluje, aby vláda ukládala povinnosti obcím a krajům. To může jen zákon. Vláda proto vydala jen doporučení, stejně jako jej dala i soukromým firmám. Ani tam moc nepochodila. Některé už takový či obdobný benefit nabízely. Jiné zas nabízejí zaměstnancům zdravotní volno.