O vakcinaci mají zájem i děti od 12 let, k očkování se teď dostanou snáz

  14:04
Kdo byl starší, přišel při očkování dříve na řadu. Pravidlo uplatňované registračním systémem při čekání na vakcínu proti covidu-19 se nyní mění tak, aby mladší děti nebyly znevýhodněny. Na konci příštího týdne by měly mít za sebou první očkování tři tisíce dětí od 12 do 15 let z Pardubického kraje.

ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MF DNES

V pěti očkovacích místech Nemocnice Pardubického kraje bude do konce týdne naočkováno více než 1 900 dětí, na příští týden je v systému připraveno dalších tisíc míst. Nemocnice se tak snaží reagovat na velkou poptávku po očkování ve věkové skupině 12 až 15 let.

„K alespoň první možnosti vybrat si termín očkování by se tak mělo dostat všech 1 100 osob, které v této věkové skupině momentálně čekají v registračním systému na přístup k očkování,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Pardubického kraje Michaela Matoušková.

V Pardubickém kraji je nyní více než 20 tisíc dětí ve věku od 12 do 15 let. Jejich očkování provádějí zdravotníci v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí.

Dosavadní systém nebyl spravedlivý

Až do úterý byla tato věková skupina dětí v systému řazena podle data narození. Mladší děti tak mnohdy čekaly na termín vakcinace výrazně déle než ty starší. Teď už by je starší děti přeskakovat ve frontě neměly.

„Po intervenci krajských koordinátorů, včetně toho našeho, se od středy 21. července pravidlo pro věkové skupiny změnilo a řazení ve frontě se teď řídí termínem registrace,“ uvedla Matoušková.

Vzhledem k dovoleným ale ne všem rodičům nabízené termíny vyhovují, a tak se řada lidí v systému několikrát zařadí zpátky a čeká na nový termín. 

„Standardně uvolňujeme termíny tak, že ke stávající kapacitě očkovacího místa připočteme 10 procent. U očkování dětí musíme tuto kapacitu navýšit ještě víc, průměrně to bývá tak o 30 procent,“ řekla ústavní epidemioložka a koordinátorka očkování Nemocnice Pardubického kraje Lucie Bareková. 

Od 15. července se také zkrátil interval mezi dávkami vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTech, a to zpět na 21 dní. Ti, co byli očkováni před tímto datem, si tak mohou požádat o dřívější podání druhé dávky.

„Mezi rodiči zájem o zkracování je. Z pohledu organizace očkovacího místa však narážíme na to, že se nám do jednoho dne sbíhají druhé dávky obou intervalů, tedy 42 a 21 dní,“ uvedla Bareková s tím, že jde o dočasný problém, který se srovná v situaci, kdy bude rozestup mezi dávkami zase jeden.

V celé zemi se rozjíždí také očkování bez předchozí registrace, v Pardubickém kraji budou mít lidé šanci využít tuto možnost příští týden v očkovacím kamionu před pardubickou sokolovnou a 3. a 4. srpna v areálu Chrudimské nemocnice.