U pardubického nádraží zhoustne doprava, Asko postaví u Labe nákupní centrum

  17:50
Pardubice se dočkají nových obchodů, ale i dalšího zesílení dopravy v okolí nádraží. Na dvou hektarech pozemků mezi prodejnou UNI Hobby a řekou Labe vznikne kromě prodejny nábytku společnosti ASKO další obchodní centrum nabízející oděvy, obuv a drogerii.

Na hobby market Uni Hobby naváže nábytkářské Asko. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obě obchodní centra jsou řešena v rámci jednoho projektu, ale budou rozdělena na dva samostatné provozy.

„Výstavba obou provozů se uvažuje v časovém souběhu,“ uvedla společnost ASKO Invest Tschechien v oznámení záměru, který byl zveřejněn v informačním systému EIA.

Podle textu oznámení by stavba měla začít v únoru příštího roku a provoz by měl být zahájen v říjnu 2020. Součástí akce bude i vybudování 180 parkovacích míst. Práci by tam mělo najít přes šedesát lidí.

Magistrát si při projednání vymínil, že vysoký reklamní pylon investor nahradí „méně agresivní formou nosiče“, například stožárem s vlajkou. „Podél ulice kpt. Bartoše je vhodné navázat na stromořadí, které začíná před UNI Hobby a pokračovalo by až k řece,“ uvedl magistrát ve svém stanovisku.

Nový obchod bude znamenat i zvýšení zatížení jedné ze dvou silnic, které spojují Polabiny s centrem Pardubic. Právě na ulici kpt. Bartoše loni ve špičkách doprava pravidelně kolabovala, což se postupně zlepšilo patrně i díky jinému nastavení intervalu na semaforech. 

Projektanti dospěli k závěru, že kruhový objezd sloužící na ulici kpt. Bartoše zákazníkům UNI Hobby kapacitně zvládne i další nákupní centrum společnosti ASKO. 

I přesto, že na něm aut poměrně rychle přibývá. Podle výsledků z celostátního sčítání dopravy z roku 2016 tam ve špičce projelo 1 120 vozů za hodinu.

Podle nového dopravního průzkumu projede křižovatkou už 1 240 vozů za hodinu. Po otevření nového nákupního centra se tam podle zveřejněného záměru zvedne frekvence aut ve špičkové hodině o 108 vozů.

Lokalitou jezdí čím dál víc aut, říká starosta Polabin

„Dopravě to samozřejmě nepomůže. Přijde nám, že v poslední době v Polabinách přitom doprava narostla. Zvyšuje se doprava na Bělehradské i na kpt. Bartoše, buď přibyla auta, nebo se vinou rekonstrukce silnice u Parama lidé naučili jezdit přes Rosice,“ uvedl starosta Polabin Radek Hejný.

Potíže s dopravou ale patrně mnohem více než market ASKO může způsobit multifunkční centrum, které na místě někdejšího lihovaru naproti nádraží Českých drah hodlá v roce 2021 začít stavět developerská firma Redstone Real Estate. 

Lihovar nahradí multifunkční centrum, jehož dominantou bude hotel. V místě vzniknou restaurace a obchody, developer zde chce vybudovat i wellness a fitness centra.