Noc vědců lidem nabídne zvukovou show na pardubické univerzitě

  9:00
Brány pardubické univerzity se odpoledne otevřou veřejnosti. Až do večerních hodin zde bude probíhat celonárodní akce - Noc vědců. V univerzitním kampusu čeká milovníky pokusů a zajímavých jevů pestrá vědecká jízda.

Známý popularizátor Michael Londesborough přijede do Pardubic na Noc vědců. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bohatý populárněnaučný program připravilo šest fakult univerzity. A tak se zájemci přenesou například na zajímavá místa s virtuální realitou, s chemiky se vydají třeba po stopách historie výroby československých sýrů, kouzlit se bude s výbušninami a ochutnávat zmrzlina z molekulární kuchyně.

Chybět nebudou zajímavé workshopy, kvízy, rébusy a šifry a děti se zabaví v kreativním koutku. Zahájení Noci vědců svým vystoupením zpestří Základní škola a Praktická škola Svítání.

„Velkým lákadlem letošní akce je vědecká show ZVUK známého popularizátora vědy Michaela Londesborougha, kterou mohou zájemci navštívit v 18 hodin. Někteří žáci škol ji budou moci vidět již od 15 hodin,“ komentuje hlavní atrakce pátečního vědeckého programu na univerzitě Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

Zajímavá bude i mimořádná možnost nahlédnout přímo do chemických laboratoří fakulty chemicko-technologické. S fakultou ekonomicko-správní se budou moci stát „pilotem na vlastní kůži“ a zjistit, co ještě nevědí o létání s drony.

Dopravní fakulta Jana Pernera připravila například simulátor lokomotivy a letecký simulátor. Zdravotníci budou měřit záření zařízením Gamabeta. Chybět nebudou nové hry pro handikepované, pohybliví roboti a robůtci. Návštěvníci mohou nahlédnout nejen do historie české vědy, ale představí se jim také nejmodernější vědecké trendy.

Program, v němž návštěvníci zapomenou na starosti a pobaví se vědou a poznáváním, začíná v 16 hodin a potrvá v univerzitním kampusu v Polabinách až do 22 hodin. Vstup na akci je zdarma. Demonstrace a vědecké ukázky budou jak venku, tak uvnitř v laboratořích univerzity.

Autor: